Nadšenci z pořádajícího Bikeklanu Rypáci oproti loňsku trať 3. Legal Downhill Race obměnili. „Nový je třeba úsek nad roklí nebo část před skokem přes cestu ve spodní části trati,“ přiblížil některé z novinek Lukáš Vaníček, který spolu s Romanem Tochorem trať vymysleli a testovali. Kvůli neznámým vandalům trvala příprava déle. „Jeden den jsme můstky opravili, druhý den byly rozbité,“ popisuje kdyňský biker nepříjemnosti s přípravou závodu na městem povolené trati.


Vynaložené úsilí se však Rypákům vyplatilo. Zázemí s občerstvením v cíli, uprostřed trati i na vrcholu kopce a technicky náročnou trať, která umožňovala řítit se mezi stromy „jen“ padesátkou, závodníci chválili. Na své si přišli i diváci, kteří schovaní za stromy šílené kousky bikerů sledovali. Nikdo se nedivil, že přilba, chrániče hrudi, holeně a páteře byly spolu s rukavicemi a dobře připraveným speciálem nezbytnou podmínkou účasti v závodě.


Velkým favoritem byl Martin Mitvalský, který za svůj největší dosavadní úspěch považuje účast na Mistrovství světa v Itálii, kde dojel jako druhý z Čechů na 32. místě. „Mám radši rychlejší tratě. Tahle je techničtější, ale zase jsem se víc vyblbnul,“ prozradil Mitvalský. Do Kdyně jezdí rád. „Schází se tu skvělá parta,“ říká borec, jenž vloni na Škarmaně vyhrál i bez řetězu. „Nahoře se musíš pořádně rozběhnout a pak nikde moc nebrzdit,“ vzpomíná na loňskou šílenou jízdu.


Letos si cestou dolů dokonce prozpěvoval, ale po desetimetrovém skoku z lesa na louku byl v zatáčce před cílem ´dlouhý´. Na trávě uklouzl a ztratil minimálně pět vteřin. Napodruhé osmnáctiletý biker ze Štěnovic vsadil s ohledem na sotva doléčená záda na jistotu, ale čas 1:37:88 na sušického Martina Čermáka (1:37:43) nestačil.

Výsledky:

Ženy:
1. Bastlová Ludmila 2:31
2. Hašová Petra 2:46
3. Procházková Monika 2:55

Junioři (do 15 let):
1. Karban Ondřej - Horšovský Týn 2:05
2. Vágner Jakub 2:25
3. Hnát Michal 2:26
4. Mach Tomáš - nejmladší účastník 12 let - Plzeň 2:51

Hardtail - (bez zadního pružení)
1. Paitl Jakub - Chodov 1:53
2. Fryauf Josef - Klenčí 2:06
3. Harmáček Jiří 2:12

Full (celoodpružená)
1. Čermák Martin - Sušice 1:37:43
2. Mitvalský Martin - Plzeň 1:37:88 !!! V první jízdě upadl před cílem a čas měl 1:40:19 3. Čermák Jiří - Sušice 1: 40:85