První červencový víkend patřil v městě perníku od pátku do neděle Letnímu mistrovství České republiky v plavání.

Do pardubického bazénu se vrátil šampionát po třech letech a nechyběl na něm ani odchovanec domažlické Jiskry Martin Šimáček.

Z vrcholu domácí sezóny si přivezl jednu individuální medaili a tři cenné kovy posbíral ve štafetách ve spolupráci s kolegy ze Slavie VŠ Plzeň, za kterou plave již čtvrtým rokem.

Velice náročný program čekal Martina nejen při MČR, kdy se představil ve čtyřech individuálních startech a třech štafetách, ale i v samotné přípravě na závody. Ta byla totiž ovlivněna tím, že musel hodně času věnovat přípravě na úspěšné složení maturitních zkoušek a následnému přijímacímu řízení na VŠ. I přesto zaplaval na šampionátu časy na hranici svých osobních rekordů a odměnou mu byly cenné kovy.

Systém dopoledního a odpoledního bloku při MČR je již několik let stejný, a tak se v Pardubicích plavaly od 9:00 rozplavby a od 16:00 finále. V pátek se Martin představil na doplňkové trati 50 metrů prsa, kde se neprobojoval do dalších bojů. Na 50m kraul se vešel do elitní desítky, když zaplaval čas 24,28s. V podvečerním programu pak ve štafetě 4x 200 metrů volný způsob přispěl svým výkonem k zisku stříbrné medaile Slavie VŠ Plzeň, když časem 7:46,08 nestačilo kvarteto Plzeňských pouze na baštu českého plavání Kometu Brno.

Šimáček namlsaný medailovým úspěchem se vrhl do sobotních rozplaveb na 200 metrů kraul, kde si pohlídal s přehledem postup. A ve večerním finále časem 1:54,22 vybojoval v nervydrásajícím souboji třetí místo, když o šest setin předčil svého oddílového kolegu. Tato bronzová medaile znamenala pro Šimáčka vůbec první individuální „seniorskou" medaili, což je pro devatenáctiletého plavce vynikající vzpruha do další práce. Dobré psychické rozpoložení potvrdil hned v další disciplíně, když se postavil na start štafety 4x100m volný způsob. Tam stejně jako v pátek Plzeňští nestačili pouze na dominantní Kometu Brno a získali stříbrnou medaili v čase 3:28,67.

V nedělním závěrečném programu se Šimáček prezentoval výkonem na 100 metrů kraul. Bojoval ze všech sil a s časem 52,36s vybojoval skvělé páté místo.

Na úplný závěr republikového šampionátu, na kterém se představila česká plavecká špička, nastoupil s kolegy z týmu do štafety na 4x 100m polohový závod. Ve vyrovnaném souboji oplatila plzeňská štafeta Kometě dvě porážky z kraulařských štafet a po zásluze si doplavala pro vítězství v čase 3:49,80.

Pro svěřence Lukáše Luhového byl republikový šampionát veleúspěšný, když získal čtyři cenné kovy.

„ Republika se mi povedla, zisk individuální medaile mezi dospělými bych zařadil mezi největší úspěchy své dosavadní kariéry. Jsem rád, že jsem se po těžkém studijním vytížení dokázal v rámci možností připravit na vrchol sezony. Krom zisku bronzové medaile mě velice těší, že jsme porazili Kometu a získali titul mistrů republiky ve štafetě," neskrýval radost po úspěšném víkendu Šimáček.

Nyní si absolvent Sportovního gymnázia v Plzni užívá zaslouženého volna po sezóně. V září ho čeká nástup na vysokoškolská studia v západočeské metropoli. Ještě předtím ale 1. srpna zahájí přípravu na „suchu", když jeho trénink bude vyplňovat běh, posilovna, kruhové tréninky a další detaily, které v moderním plavání rozhodují.

V druhé polovině srpna začne s tréninky v bazénu, poté absolvuje vysokohorské soustředění v Itálii. Veškerou tréninkovou dřinu bude chtít v nadcházející sezóně prodat v důležitých závodech.

Cílem je uspět na zimním Mistrovství České republiky v Plzni a pokusit se zabojovat o pokoření limitu na prosincové Mistrovství světa v krátkém bazénu, které se koná v Kanadě.

Představení Šimáčka v Pardubicích ukázalo, že je na dobré cestě a že se prosazuje na nejvyšší příčky i mezi dospělými.

Ondřej Váchal