Rok 2019 rychlým tempem spěje do svého finiše a pro odchovance domažlického plavání Martina Šimáčka to byl rok zlomový. A nejen ve vodě. Reprezentant Slavie VŠ Plzeň úspěšně zakončil bakalářské studium na Západočeské univerzitě v Plzni. Dařilo se mu i minulý víkend na domácím republikovém šampionátu, kde zaznamenal osobní rekord a se štafetou vylepšil národní maximum. Zeptali jsme se ho, jak turbulentní rok hodnotí a co plánuje nadále.

Zisk bakalářského titulu byl vrcholem letošního snažení? Jak jste prožíval období kolem státnic a obhajoby?

Jednoznačně. Toto období bylo náročné zejména psychicky, jelikož ležet u učení je pro mě noční můrou. Sport byl to jediné, co mi pomohlo se nezbláznit. Každý den jsem dělal nějakou pohybovou činnost všeho druhu.

Zleva: Jana Gibfriedová (trenérka), Nelly Brožová, Tereza Kočí, Vanessa Kocková, Šarlota Bauerová, Sára Kulhavá a její trenérka z Chrudimi Simona Linková.
Gymnastky startovaly na MČR

Jak moc vyvrcholení jedné části studia ovlivnilo přípravu a závody?

Státnice se konaly 3. září, obhajoba 12. září. Letní sezonu jsem ukončil již v půlce března po MČR družstev. Abych mohl v klidu psát práci, kterou jsem odevzdával na konci června a ke klidnému dodělání povinných předmětů. Šlo o nejdelší pauzu od začátku kariéry a využil jsem ji k odpočinku od plavání od zdi ke zdi.

Co na vašem instagramu znamenala řečnická otázka, zda to nebyl poslední start na republice družstev?

Je pravda, že jsem na sociálních sítích zveřejňoval fotky právě z tohoto mistrovství a vlastně se ptal i sám sebe, zdali to již nebyl poslední závod mé plavecké kariéry vůbec. Čekalo mě završení bakalářského studia a také přijímačky na studium magisterské. Po přijetí jsem stále nevěděl, do jaké míry bude toto studium náročné. Nakonec jsem se k plavání vrátil a podařilo se mi rozvrh skloubit s tréninkem, i když je to velmi náročné a zdaleka nemám tolik tréninkových jednotek ve vodě jako dříve.

V plzeňském bazénu se Šimáčkovi velmi daří.Zdroj: archiv M. Šimáčka

Kde jste se fanouškům ukázal kromě Plzeňských sprintů a nedávného MČR?

Na začátku roku jsem absolvoval MČR družstev, kdy v lednu se plave 1. kolo, poté na přelom února a března semifinále v Praze a následně již finálové kolo, které bylo letos v Brně. Po pauze jsem absolvoval hned na začátku září závody ve Znojmě, poté Plzeňské sprinty, v půlce listopadu vložené závody 3. kola ČP na dlouhém (50 m) bazénu (zimní sezóna probíhá na 25 m bazénu) a nakonec nedávné MČR v Plzni.

Koukáte na plavání s odstupem několika sezon jinak?

Můj pohled na plavání se bezpochyby změnil. Uvědomil jsem si řadu věcí a zjistil, že život není jen o plavání.

Republikový šampionát vás zastihl ve výborné formě, že?

Na mistrovství jsem plaval 50 a 100 m volný způsob i prsa a 100 m polohový závod. Dobrou volbou byl start na 100m prsa, které jsem na MČR neplaval roky. Paradoxně zde se zrodil osobní rekord, vylepšený od Plz. sprintů téměř o vteřinu a výborné 6. místo. Na mé hlavní disciplíně 100m volným způsobem byl pro mě výsledek poněkud hořký, když znovu nepadla magická hranice 50 vteřin Zároveň jsem bral 5. místo a na medaili chybělo jen 0,29s. Výsledný čas 50,09 je mým druhým nejrychlejším časem na této trati a věřím, že v roce 2020 již hranice padne. Na 50 m volný způsob mi pak uteklo finále o 0,01s. Tradičně mi největší radost udělaly štafety, kde to i cinklo.

Střelnice, kde by mohla vzniknout tenisová hala.
Ve Střelnici by se mohl hrát tenis

Jak dopadly štafety?

Dvakrát 1. místo – 4x50 m polohový závod muži a 4x50 m volný způsob MIX a jedno 2. místo na 4x50 m volný způsob. Třešničkou na dortu byl vylepšený český rekord na 4x50 m volný způsob. Bylo to vyvrcholení MČR.

Osobák na prsa a vylepšený český národní rekord? Šok?

Přiznám se, že na disciplínu prsa se nesoustředím, takže mě to překvapilo. Do štafety jsme šli s tím, že jsme sehraná čtveřice, ale vylepšený „nároďák“ nás zaskočil.

Jakou muziku nejvíce máte ve sluchátkách před závody?

Moje top muzika je elektronická taneční hudba.

Co si dáváte za drink na tradiční dovolené na Zrče?

Každý sportovec je také jen člověk, tudíž po sezóně jsme rádi, když můžeme také na chvíli vypnout.. Dám si rád pivo či šampaňské, hlavně když je dobrá parta..

V plzeňském bazénu se Šimáčkovi velmi daří.Zdroj: archiv M. Šimáčka

Na kolik sezon se cítíte?

Plavání dělám, protože mě tento sport baví, i když jsou zde občas dny, týdny či závody, kdy bych se na to chtěl vykašlat. Pak přijdou okamžiky, které mi zase dodají energii a chuť do další práce. Nedovedu říct, kolik štací mě ještě čeká.

Sledujete plavce Jiskry?

Vývoj domažlického plavání sleduji pouze letmo a z doslechu. Byl jsem velmi šťastný, když jsem se v Plzni potkal se svým předchozím trenérem Václavem Vlčkem a podebatovali jsme.

Co říkáte na nový bazén?

Nový bazén jsem ještě nenavštívil, ale rozhodně to v nejbližší době učiním. Rád určitě dorazím na oblíbenou Velkou cenu Chodska.