V rámci poběžovické pouti se dvojice Tomáš Kubík a Jan Kocian rozhodla uspořádat závod horských kol pod názvem Silné kafe.

Hned první ročník zaujal velký počet ´bikerů´ z celého okresu. „Šedesátka závodníků je na první ročník opravdu dobré číslo. Svědčí to o tom, že je tento sport hodně rozšířen,“ prozradil jeden z pořadatelů poběžovického závodu Jan Kocian.

Po startu se závodní peloton vydal na trať, která měřila 30 kilometrů, a první závodník tak byl v cíli očekáván za necelé dvě hodiny. „Trať jsme si nemohli moc vybírat. Zdejší lesy jsou v chráněné krajinné oblasti, proto jsme se museli podřídit. I tak myslím, že je trať různorodá. Jsou zde prudká stoupání i klesání, ať už po asfaltu nebo po lesních cestách,“ řekl k trati Kocián.

K údivu všech diváků se první čtveřice závodníků v cíli ukázala za hodinu, což se pořadatelům zdálo podezřelé. První v cíli měl totiž být předjezdec na čtyřkolce! „Nějací vandalové nám otočili šipky a proto si závodníci trať poněkud zkrátili,“ řekl Kocian a závodník Pavel Beber z Velosportu Domažlice dodal: „Někde pod Šidlákovem byla otočená šipka. Nevím, jestli to někdo udělal schválně, ale je to škoda. Podle mého to konečné pořadí je takové, jaké mělo být – první Kubíček.“ „Jinak musím pořadatele pochválit, trať byla výborně značená. Chtělo by to asi více pořadatelů, kteří by stáli na hlavních křižovatkách a hlídali. Letošní nezdar mě ale neodradil a příští rok se opět postavím na start,“ dodal poněkud zklamaný Beber.

Neztratila se ale pouze první čtveřice, v lesích Českého lesa najednou bloudila celá šedesátka závodníků. „Pořadatelé mi z trati hlásí, že závodníci jedou o kus nad nimi nebo naopak po cestě o kus níže. Myslím, že v tuto chvíli budeme rádi, že se nám všichni závodníci nepoztrácí a najdou cestu do cíle,“ řekl Kocian a dodal: „Příští ročník i tak pořádat budeme, ale už teď máme jasno, že bude potřeba více pořadatelů po trati, aby se to neopakovalo. I tak myslím, že si závodníci dobře zajezdili a příští rok se na start opět postaví.“

První ročník závodu Silné kafe tak vítěze nepoznal. Stal se jím každý, kdo v lesích okolo Pivoně našel správnou cestu, která ho dovedla do cíle.