Mohlo být lépe, ale mohlo být i hůře. Tak nějak stručně může zhodnotit první oficiální sezonu v kategorii muži – elite cyklista z Trhanova Lukáš Kobes. Odchovanec regionálního cyklistického kolosu Velosport Domažlice v této sezoně hájil barvy hobby týmu Skibikecentrum.cz.

Třiadvacetiletý milovník výborné kávy a ostré muziky tento týden naskočil do „offseason“ módu a zpět k tréninkovému drilu se vrátí zhruba za 14 dní. Může tak s odstupem času zhodnotit sezonu, která připomínala spíše pobyt na horské dráze.

„Vzhledem k tomu, že muži do 23 let a elita jezdí závody společně, tak pro mě přechod tak těžký nebyl. Ale oproti mládežnické kategorii je rozdíl v závodní intenzitě a konkurence vzrostla spíše co se týče kvality. Lepší závod střídal ten horší. Dobrý pocit z výkonu vykompenzoval sem tam nějaký defekt s kolem. Velkou radost mám z vylepšení nejlepšího umístění v Českém poháru, kde jsem se hned dvakrát umístil na šestém místě,“ shrnul premiérovou jízdu mezi elitou Lukáš Kobes.

OD DNF K ÚSPĚCHŮM

Přitom start sezony pro nadějného cyklistu, který prošel již i kluby jako Symbio + CE Energy nebo pražskou Spartou, nezačal vůbec dobře. Při úvodním zážehu v rakouských vinicích poblíž městečka Langenlois totiž v polovině druhého okruhu řetěz nevydržel kulturistickou vložku v podobě razantního nástupu kolegů z Polska.

„Moje horká hlava nezvládla nasadit v poklidu nový řetěz a naprosto nabroušený a emoci ovlivněný jsem ze závodu odstoupil,“ hodnotil již v poklidu mladý cyklista.

Závodní kolotoč se roztočil na plné obrátky a úspěchy na Českých pohárech v Kutné Hoře a Městě Touškov (6. a 7. místo) střídala účast a sběr zkušeností a umístěních na hraně sedmé a osmé desítky na Světových pohárech – německý Albstadt, švýcarské Lenzerheide, italské Val di Sole a koncem května oblíbené Nové Město na Moravě.

„Na SP šlo především o získání zkušeností, zážitku zazávodit si se světovou špičkou a snažit se prokousávat výsledkovou listinou nejvýše a tím získat potřebné body, které člověka posunou k lepším startovním pozicím. Velký dík patří divákům především ve Vysočina areně, kde mi to bohužel moc „nechutnalo“, ale i díky podpoře podél trati jsem ze sebe vyždímal všechno,“ ohlíží se za nejdůležitějšími závody uplynulého roku Kobes.

Kromě závodu na šumavském Zadově, kde se dala očekávat téměř domácká atmosféra, usměvavý klučina z Chodska absolvoval všechny zastávky Českého poháru.

Svoji pozornost Kobes upřel i na evropský šampionát, který se na sklonku července uskutečnil v Brně. Nebyl to úplně jeho den, ale 51. místo jistě není v konkurenci všech borců ze starého kontinentu považováno za neúspěch.

PROVĚŘIL I MARATONCE

Borec, který během roku najezdí na kole přes 12 000 kilometrů, potrápil i kolegy maratonce. Na republikovém šampionátu obsadil vynikající 5. místo a specialisty na vytrvalecké disciplíny zaskočil i na jednom z nejtěžších tuzemských závodů – Rally Sudety. Na 113 kilometrech se musel vypořádat počátkem září s chladným počasím, vytrvalým deštěm, blátem i defektem zadního kola. I tak v Teplicích nad Metují získal 6. místo.

Umístění těsně pod stupni vítězů sbíral i v dalších maratonských štacích – 4. místo na Bikemaraton Drásal České spořitelny (120 km), v seriálu Kolo pro život byl pátý v Plzni nebo v Ralsku, kde 28. září zakončil výživnou sezonu. Bude se tímto směrem ubírat i v další sezoně? To ukáže až čas a také nabídnuté podmínky.

NEJISTÁ BUDOUCNOST

Svěřence trenéra Aleše Kroužeckého totiž nečeká lehké období, protože momentálně nemá tým, za který by v příštím roce startoval. Tým Skibikecentrum totiž prioritně hledí na seriál Kolo pro život a Kobes se chce prosadit především na podnicích, kde se může měřit s evropskou či světovou špičkou.

„Snad aktuální rozčarování vystřídá brzké rozhodnutí. S tátou, který se cyklistikou baví a je můj rodinný mechanik, kolu hodně obětujeme a věřím, že to ještě nějakou sezonu společně zvládneme,“ říká Kobes.

Pokud Kobesovi na stole přistane nějaká nabídka, můžeme jen spekulovat o tom, zda se příští rok vydá cestou XCO jako doposud nebo se zaměří na maratonské závody, kde se mu letos obzvlášť dařilo.

„Často přemýšlím, že bych v zimním období vyzkoušel pár závodů v cyklokrosu, ale je to hodně materiálově a finančně náročná disciplína. Každopádně nějaké zpestření a překvapení ode mě v nadcházejících měsících můžete očekávat,“ nechává dvířka otevřená nezdolný cyklista, který většinu tréninkových dávek hltá v naší krásné chodské krajině.