Víte, co je to Čokoládová tretra?

Jistě, může to být ´jen´ sladká pochoutka ve tvaru typické běžecké obuvi, ale mnohem zajímavější je její symbolika jako velké sportovní akce pro děti s vyvrcholením v rámci světoznámého atletického mítinku Zlatá tretra v Ostravě.

A navíc je jejím patronem sám světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný!

„Čokoládová tretra je dlouholetý celorepublikový a třetím rokem už i mezinárodní projekt s celoplošnou sportovní aktivitou pro důležitou věkovou kategorii dětí od šesti do jedenácti let. Ti nejlepší se přes základní kola, čtvrtfinále a semifinále dostanou až do finále v rámci hlavního programu mítinku IAAF World Challenge Zlatá tretra Ostrava,“ přibližuje stále populárnější akci aktuálně vedoucí závodník hlavní kategorie seriálu Běžec Chodska a trenér mladých atletů v klubu Mílaři Domažlice Jiří Voják, který se v projektu pro děti sám významně angažuje.

Čokoládová tretra, která má historii spjatou s ostravským mítinkem od jeho počátku v roce 1961, má dvě hlavní motta: ´Od čokolády ke zlatu nebo jen radosti z pohybu´a ´Běhat umí prostě každý!´

S těmi se ztotožňuje i Jiří Voják a přidává další výjimečné prvky tohoto projektu: „ Je to jediná akce na dráze celoplošně zaměřená na děti z prvního stupně základních škol i mimo struktury atletických oddílů. Také jako jediný na světě vrcholí přímo v hlavním programu jednoho z největších podniků světové atletiky.“

Čokoládová tretra se pravidelně konala v Ostravě v předvečer atletického mítinku Zlatá tretra. Narůstající počet zájemců o účast ale přivedl v roce 2012 pořadatele k rozšíření projektu za hranice města a vznikl běžecký seriál.

Od roku 2017 se koná i za hranicemi České republiky na Slovensku a v Polsku.

„Přestože se primárně jedná o běžecký seriál, letos poprvé bude pilotně zařazen také hod ´oštěpem´, tedy jeho dětskou náhradou, raketkou ze sady Atletika pro děti,“ dál popisuje projekt organizátor z domažlických Mílařů.

A právě atletický oddíl Mílaři Domažlice uspořádal na stadionu Střelnice v Domažlicích základní kolo letošní Čokoládové tretry, do které se přihlásily dvě základní školy ze Staňkova a z Klenčí pod Čerchovem.

„Přijeli sportovně nažhavení žáci prvních stupňů obou základních škol a mezi nimi i několik členů našeho atletického oddílu. Podle věku dětí byly na pořadu dne tratě o délce 100 metrů, 200 metrů a pro ty nejstarší 300 metrů. Kluci a dívky závodili zvlášť a z každé disciplíny postoupili tři nejrychlejší z každé školy do čtvrtfinálového kola. Počasí nám přálo a děti si kromě běhu mohly vyzkoušet i skok do dálky a hod kriketovým míčkem,“ popsal základní kolo Voják.

Čtvrtfinálové kolo se konalo na jediném tuzemském žlutém atletickém oválu v Chebu.

Tam už atlety vedle závodění na již zmíněných tratích čekal i pro nejstarší z nich závod v hodu raketkou.

„Souboje to byly napínavé a čekání na výsledky ještě více, protože z tohoto čtvrtfinálového kola již tři nejlepší v každé kategorii postupovali do semifinále v předvečer Zlaté tretry. K naší velké radosti se to podařilo i několika našim dětem,“ spokojeně konstatuje Jiří Voják.

Konkrétně ze staňkovské školy postoupil druhým místem v běhu na 200 metrů Lukáš Blacký s časem 35,04 vteřiny, rovněž stříbrná Jana Kozáková na 300 metrů s časem 49,60 vteřiny a vložený závod v hodu raketkou dokonce vyhrál Šimon Řezáč výkonem 35,40 metru.

Ze základní školy v Klenčí postoupili dokonce čtyři závodníci. Třetí skončil na ´dvoustovce´ Matěj Škultéty (35,87 vt.), druhý na nejdelší trati Dominik Tuška (51,24 vt.), stejnou distanci 300 metrů vyhrála Zuzana Kubecová (48,79 vt.) a třetí za ní doběhla Kristýna Cimbolincová (52,88 vt.).

„Až na výjimky jsou to všechno současní nebo bývalí závodníci Mílařů,“ libuje si trenér nadějí domažlického atletického klubu, který se školami úzce spolupracuje i mimo projekt Čokoládové tretry.

A teď tedy vzhůru na semifinále ve středu 19. června přímo na místě činu – v Ostravě v atletické hale Vítkovice Aréna.

„Když nám bude přát štěstí, tak si některý z našich závodníků vyzkouší finálovou atmosféru na Zlaté tretře na vlastní kůži. Věřím, že si všichni, díky volným vstupenkám, Zlatou tretru užijeme, ať už to dopadne jakkoliv. Velké poděkování patří ZŠ Staňkov a ZŠ Klenčí pod Čerchovem. Obě školy totiž mají velmi vstřícné paní ředitelky, které podporují své žáky a umožňují jim plně rozvíjet jejich sportovní talent a ve sportu reprezentovat své školy,“ na závěr dodává Jiří Voják.