Při rogainingu musí většinou dvoučlenné týmy s pomocí buzoly a „slepé“ mapy (tu obdrží dvě hodiny před startem) najít co nejvíce kontrolních stanovišť. Za ně získávají různý počet bodů. „Vyhledáváme oblasti, kde není moc civilizace, což bývá složité, protože se závodí na ploše s rozlohou dvě stě kilometrů čtverečních,“ přiblížila ředitelka závodu Věra Hájková důvod, proč pořadatelé z Občanského sdružení APOstrov letos pro šampionát vybrali právě Smolov. Na území Chráněné krajinné oblasti Český les našli ideální podmínky. Při přípravě tras bylo sice nutné odstranit z mapových podkladů některé průseky a cesty, jejichž obrazy na mapě nemají žádnou oporu v terénu, ale vyjma muflonů, srn a lišek pořadatelé nepotkali za téměř týden běhání po lese ani živáčka.

Závodníků se do Smolova sjelo přes dvě stě, okolí penzionu Muflon se změnilo ve stanové městečko. V terénu na ně čekalo sedmašedesát kontrol. „Máme je od Přimdy až ke Klenčí. Ty, za něž je maximální počet 90 bodů, jsou na zvlášť obtížně dostupných místeh a je těžké je najít. Tady jsou ´devadesátky´ třeba nad Železnou nebo na Lysé hoře u Pivoně,“ uvedla ředitelka.

Účastníky uvítal starosta Bělé Libor Picka. Ten pochází z Jihlavy, což je mekka tuzemského orientačního běhu. Sám si prý v minulosti tento sport vyzkoušel. „Vždycky jsem sice naběhal nejvíc kilometrů ze všech, ale taky našel nejméně kontrolních bodů,“ rozesmál přítomné krátce předtím, než se vydali na trať.