V krajském přeboru fotbalové I.A třídy startovalo na podzim šestnáct družstev

Podzimním mistrem krajského přeboru I.A třídy se stali fotbalisté Stodu před Sušicí a Zbirohem.

Do soutěžního ročníku 2009/2010 se přihlásilo čtrnáct družstev, což je stejně, jako v minulé sezoně.

Soutěži s 36 body kralovalo družstvo Stodu, které má po podzimní části na svém kontě jedenáct výher, tři remízy a do jarní části nastoupí se sedmibodovým náskokem.

Zatímco v minulém ročníku soutěže domažlický okres neměl ani jednoho zástupce, letos jsou hned dva. FK Staňkov sem sestoupil z krajského přeboru a Jiskra Domažlice B naopak postoupila z I.B třídy.

Jiskra Domažlice si v soutěži nevede špatně a s 24 body je po podzimní části pátá. Její ambice jsou ale vyšší, v jarní části by chtěla dotáhnout dvanáctibodové manko lídra a postoupit do Puma krajského přeboru. Má co napravovat. Prohra 0:1 na domácí půdě s VD Luby a s Nýrskem nebo dva obdržené góly na hřišti Zruče (2:0) či ztráta bodů na půdě předposledního Zbůchu (3:2), to byly hlavní milníky domažlického týmu, které ho odsunuly až na pátou příčku.

Druhý okresní tým FK Staňkov se v posledních letech trápí s nedostatkem financí a dobrých hráčů a nyní mu hrozí propad dokonce do I.B třídy! Staňkovští fotbalisté dokázali jen třikrát neprohrát. Kromě remízy na půdě Manětína (1:1) a výhry 2:1 se Zbůchem mají na kontě i cenný skalp, když v devátém kole dokázali porazit třetí Zbiroh 3:2. Zbiroh přitom po poločasu vedl 0:2 a domácí během druhé pětačtyřicetiminutovky dokázali strhnout vítězství na svou stranu. I to naznačuje, že ve staňkovském mužstvu tkví určitý potenciál a fanoušci mohou doufat, že posílení a nový kouč, tachovský Miloš Tolar, pomohou Staňkovu uhájit I.A třídu.

V podzimní části padlo v soutěži 423 brankek, což je na utkání průměrně 3,5 branky. Domácí v utkáních nastříleli 254 gólů a hosté 169. Na každé utkání přišlo v průměru 147 diváků, celkem jich bylo 17666. Nejvíce fanoušků chodí na utkání v Sušici (1960), v Domažlicích jich napočítali 858 a ve Staňkově 740.

Tabulce střelců vévodí hráč vedoucího týmu Bachroň, který konto soupeřů zatížil 16 góly. Na osmém místě je staňkovský Bočan, který vstřelil osm gólů – všechny, které tým za sezonu nastřílel. Domažlický Hartl je se sedmi brankami jedenáctý.