Téměř o sekundu si vylepšil osobní rekord na 100 metrů volný způsob odchovanec domažlického plavání Martin Verner, který hájí barvy brněnské Komety. Jako první český plavec pokořil v páté rozplavbě olympijských her v čínském Pekingu časem 48,95 sekundy hranici devětačtyřiceti vteřin. Rozplavbu sice vyhrál, přesto mu to na postup mezi nejlepších šestnáct plavců na olympiádě v Číně nestačilo. Scházely mu pouhé čtyři desetiny, celkově zaznamenal 21. místo. Roli favorita splnil v rozplavbách Australan Sullivan, který dosáhl času 47,80 vteřiny.

„Je to velký úspěch a Martin zaplaval výborný čas. Jeho spolubojovníci nezaplavali svoje časy, a tak jsem čekal s obavou, jak zaplave. Povedlo se mu vytvořit rekord. Na podmínky, které mají na trénování, je to opravdu úspěch. Zdeněk Dobiáš, Martinův osobní trenér, se vsadil, že když zaplave na OH rekord, že se nechá ostříhat do hola. Tak se těšíme, jak mu to bude slušet. Jinak nám Martin posílá z Číny zprávy i videa přes icq a skype, i když má málo času,“ pochlubil se pyšný otec Ladislav Verner. Svou účast na letošních olympijských hrách má za sebou holýšovský rodák Jiří Vaněk. Ten v úvodním kole tenisového turnaje podlehl nasazené třináctce Michajlu Južnému 4:6 a 1:6, a účast v Pekingu pro něj skončila.

Smutnit však nemusel, jelikož nebyl jediným z českých reprezenatntů, kdo se nečekaně s další účastí na OH rozloučil. Vypadli totiž Štěpánek, Minář a také Vaidišová. Šestnáctého srpna čeká premiérová účast na olympijských hrách domažlickou rodačku a kladivářku Lenku Ledvinovou. Ta se do Číny nominovala v poslední možné chvíli.

„Pokud bych zopakovala výkon, kterým jsem si zajistila účast v Pekingu, byla bych nesmírně ráda. O zlepšení osobního maxima nemluvě. Každopádně účast na olympiádě je vrcholem mého dosavadního snažení,“ prozradila cíl, se kterým odlétala do Pekingu, kde zároveň oslavila třiadvacáté narozeniny. Úspěšná česká kladivářka podle zpráv prostřednictvím pošty trénuje dvakrát denně a pečlivě se připravuje na sobotní kvalifikaci. Podle jejích slov cesta na tréninkový stadion trvá třičtvrtě hodiny, stejně tak cesta zpět, a tak jí nezbývá v Číně moc času. Pokud Lenka Ledvinová v kvalifikaci uspěje, zahází si ve dvanáctičlenném finále o dva dny později, 18. srpna.

Autor: Karel Fait