Už přes šedesát posádek je přihlášeno na klatovské automobilové soutěže, které se konají o víkendu 16. – 17. května. Mezi nimi jsou třeba i vítěz Historic Vltava Rallye 2008 Tony Jansson se svým Fordem Escort RS 2000, či úřadující domácí šampión rallye historických vozů Jiří Kalista (Subaru Legacy RS). Obecně lze říci, že více zájemců o start je dosud evidováno právě pro soutěž historických vozů. I v rámci Rallye Šumava Klatovy bude letos soutěžit velmi solidní závodní pole. Přestože soutěž není zařazena do Evropské trofeje (a má proto nižší přihlašovací vklad než podniky ET), už teď víme, že se na start chystají dvě zahraniční posádky vedené Polákem Fryczem a Finem Kojem. Přihlášeným domácím jezdcům doposud vévodili Miroslav Jakeš (loňský nejlepší domácí junior) a Roman Odložilík (šampión sprintrally 2013) s vozy kategorie R5, dorazila ale také přihláška obhájce prvenství Václava Pecha. Ten vybojoval loni titul v Mezinárodním mistrovství ČR v rallye, a tak lze směle tvrdit, že se na startu pod Černou věží sejdou všichni úřadující absolutní domácí šampióni v automobilových soutěžích.

Letošní klatovský motoristický víkend s sebou přinese také další zajímavá zpestření programu. Pro sobotní etapu je připravena i rallye pravidelnosti započítávaná do tzv. České Trophy. Bude následovat vždy po průjezdu vozů závodících o nejrychlejší časy a jak vyplývá z názvu, půjde o to, aby účastníci projeli rychlostní zkoušku předem stanoveným jízdním průměrem, který je bez větších potíží dosažitelný. Za odchylku od stanoveného času budou účastníci „odměněni" trestnými body, hlídat jejich tempo budou i tajné kontroly na jednotlivých zkouškách. Soutěže pravidelnosti se mohou zúčastnit kromě aut se sportovním či veteránským průkazem také sériová vozidla s běžnou registrační značkou vyrobená do roku 1990.

Další zajímavostí květnového víkendu v západních Čechách bude průjezd 37. int. Rallye Wiesbaden. Tato starobylá soutěž zažívala největší slávu po roce 1960, kdy byla součástí Mistrovství Evropy a startovala na ní největší světová esa rallysportu. V současnosti se i tento podnik jede jako soutěž pravidelnosti a její účastníci se budou mezi svými časovými kontrolami pohybovat v rámci běžného silničního provozu, jehož pravidla jsou povinni dodržovat i na tzv. zvláštních zkouškách, na kterých si opět musí hlídat stanovený rychlostní průměr 50 km/h. Rallye Wiesbaden bude ve dnech 15. – 17. 5. 2014 projíždět křížem krážem celým Plzeňským krajem, na klatovském okruhu se ukáže v pátek od 14:46. V rámci této soutěže se představí mnohé zajímavé starší vozy – letos je přihlášen i předválečný vůz Bentley, loni se soutěže účastnil mj. se svou škodovkou několikanásobný německý mistr Matthias Kahle. ⋌Karel Špaček

Rallye Wiesbaden

SP 15 Skelná Huť – Kout na Šumavě 29,23 km⋌15:44
16 Domažlice⋌16:32
SP 16 ⋌Domažlice – Výhledy
20,90 km⋌16:34