Na 11. místě v absolutním pořadí a druhém místě ve třídě 13 dokončil soutěž Karel Trněný navigován Václavem Pritzlem se Škodou Fabia WRC. „Letošní ´Bohemka´ nebyla jednoduchá. Velkou roli sehrálo počasí, které nás svou proměnlivostí hodně potrápilo. Celou sobotu jsme měli problém se správnou volbou pneumatik, vše bylo zkrátka opačně. Do nedělního rána jsem se navíc probudil s nachlazením, a tak byla druhá etapa soutěže spíše o udržení naší pozice po sobotní etapě. Navíc nám auto na jedné z vložek dvakrát z ničeho nic chcíplo, ale jinak fabie fungovala bez problémů,“ popsal průběh Rally Bohemia meclovský matador. Toho teď čeká účast na dvou podnicích Mistrovství Evropy v závodech do vrchu v německém Osnabrücku a ve slovinské Lučině, kde chce vylepšit průběžné třetí místo ve své třídě.

Další posádkou v poli soudobých vozů byla dvojice Marcel Tuček a Petr Dufek. Mitsubishi Lancer EVO IX dovezli do cíle na 19. místě a v produkčních vozech jim patřila čtvrtá příčka. „Z Mladé Boleslavi jsme odjížděli trošku se zklamáním, vše rozhodla špatná volba pneumatik v nedělní ranní sekci a následná ztráta, kterou se přes veškerou snahu nepodařilo dohnat. Je to obrovská škoda, třetí místo ve třídě bylo na dosah, to je ale rally. Nakonec musíme být spokojeni za čtvrté místo, jsou to další cenné body do tabulky,“ zhodnotil soutěž Marcel Tuček. Domažlického jezdce čeká příprava jeho mitsubishi na srpnovou Barum rally a možná i start v Pačejově s historickou Mazdou RX 7.

Dalšího skvělého umístění mezi historiky dosáhla posádka Škody 130 LR Jan Frei – Petr Šlegl. V cíli jim nakonec patřilo třetí místo v absolutním hodnocení Autoklub MČR v rally historických vozů. Ve třídě E5 byli druzí. Tam si připsali zdaleka nevyšší počet vítězství na rychlostních zkouškách, když po celou soutěž stahovali téměř dvouminutovou ztrátu způsobenou ulomenou řadící pákou. Ta se jim ulomila hned na začátku prvního průjezdu nejdelší rychlostní zkoušky Zlatá, kterou tak absolvovali pouze na jeden rychlostní stupeň. O šanci na vítězství je nakonec připravilo zrušení druhého průjezdu nejdelší nedělní rychlostní zkoušky Radostín v důsledku předchozí havárie. „Letošní Rally Bohemia byla pro nás opět náročná. Hlavně loterie s pneumatikami – slunce, déšť a bláto. První dvě ´erzety´ vypadaly velmi slibně, ale bohužel na třetí nás zradila technika. Praskla kulisa řazení, což způsobilo, že jsme museli jet pouze na třetí rychlostní stupeň. Tím jsme se propadli z prvního až na desáté místo. Štěstím bylo, že po této ´erzetě´ následoval servis. Po opravě začala naše velká stíhací jízda. V páté zkoušce jsme si spravili chuť, dobrý výběr obutí a perfektní rozpis v noční sekci nám zajistil její výhru a nadílku soupeřům 30 vteřin. Rázem jsme byli zpět ve hře o přední umístění. Do druhé etapy jsme nastupovali se ztrátou jedné minuty. S optimismem a dobrou náladou jsme postupně ukusovali Engeho a Budilův náskok. RZ 9 byla bohužel zrušena a tím pádem bylo jasné, že na 1. místo nedosáhneme. Chuť jsme si však spravili vítězstvím ve druhé etapě, v neděli nás totiž nikdo ze soupeřů nedokázal překonat. Nakonec to bylo v cíli třetí místo s pětivteřinovou ztrátou na vítěze. Musím poděkovat celému týmu za skvělou podporu během soutěže,“ děkovali Frei se Šleglem v cíli. Na konci července je čeká start v Pačejově.

Dalším zástupcem v poli historických vozů byl Bohumír Svoboda ml. navigován Petrem Těšínským tradičně se Škodou 1000 MB. Ti obsadili 19. místo a ve své třídě C0 zvítězili. „Soutěž jsme si maximálně užili. Kvůli proměnlivému počasí to byla asi nejtěžší ´Bohemka´, jakou jsem kdy jel. Auto fungovalo bez problému a na hranici svých možností, výkon se musí nahradit nasazením a to nám nechybělo. Odměnou je pořádný příděl bodů za vítězství ve třídě,“ liboval si kdyňský pilot.

Celkovým vítězem Rally Bohemia se stala posádka Kopecký – Dresler se Škodou Fabia R5, kteří tímto výsledkem obhájili titul mistrů republiky v rally. Druhé místo obsadil Václav Pech s Fordem Fiesta R5. Prvenství v historicích získal nestárnoucí Břetislav Enge navigován dcerou Lucií ve Škodě 130 LR.

Příštím podnikem True Cam Mistrovství ČR v rally bude slavná Barum Rally ve Zlíně ve dnech 25. – 27. srpna. Autor: Radomír Svozil