Pod záštitou lyžařského klubu SK Sněhaři Domažlice se uskutečnil již 98. ročník Chodské 30. Nejstarší lyžařský běžecký závod v ČR klasickou technikou si v proměnlivém počasí nenechalo ujít 67 závodníků napříč kategoriemi.

Pořadatelé připravili tratě pro dětské a mládežnické kategorie i dospělé. Ti si mohli vybrat start v hlavním závodě Chodské 30 nebo schůdnější zhruba devítikilometrovou trasu v kategorii příchozích. Startovalo se hromadně a ve dvou vlnách. V deset hodin se do boje pustily děti, o půlhodinu později odstartovaly mládež a kategorie dospělých.

Situaci všem aktérům závodu zkomplikovala kombinace nového sněhu a silného nárazového větru. Bojovalo se na trati, s mázou lyží i na silnici vedoucí do Capartic. „Těší mě, kolik sem dorazilo závodníků i přes problémy, které měli při příjezdu do Capartic. V hlavním závodě sváděli hezký souboj o vítězství Luděk Šeller s Vladislavem Razýmem a v kategorii příchozích si zazávodilo skoro dvacet borců. Děkuji všem za účast a předvedené výkony,“ zhodnotil akci ředitel závodu Martin Janovec.

V hlavním závodě na 30 kilometrů se na čele v průběhu prvního ze čtyř okruhů usadila dvojice favoritů Luděk Šeller (Dukla Liberec) a Vladislav Razým (SC Plzeň). Ti jeli bok po boku dvě kola a poté si začal mírný náskok budovat český reprezentant, který holduje spíše sprinterským disciplínám. Třetí kolo tak rozhodlo o tom, že si pro první vítězství v kariéře na tradičním závodě doběhne Šeller. Čas vítěze byl 1:20:51. Razým zaostal za rivalem o 28 vteřin. Jako třetí finišoval s odstupem dalších tří minut již vítěz kategorie mužů nad 50 let Ladislav Provod.

Oproti vcelku vyrovnané bitvě v kategorii mužů se u žen jednalo o jednoznačnou záležitost v podání Barbory Berouškové (SC Plzeň), která na desetikilometrové trati výkonem 34:23 nadělila druhé v cíli více než čtyři minuty a předčila o dvě minuty i nejrychlejšího muže příchozího, svého otce Pavla Berouška. Chodská 30 má za sebou další ročník a pomalu a jistě se blíží stoleté výročí.

Vítězové kategorií:
Předžačtvo: Rosálie Garbová, David Svítil (Tatran Ž. Ruda)
Ml. žactvo: Kamila Peštová (USK CS Plzeň), Jakub Stehlík (Sport Club Plzeň)
St. žactvo: Anna Tobrmanová (USK CS Plzeň), Jan Lehký (Tatran Ž. Ruda)
Dorost: Petra Vitáková, Ondřej Zuna (oba SC Plzeň)
Ženy: Barbora Beroušková (SC Plzeň)
Příchozí: Dáša Konrádyová, Pavel Beroušek (LK Tatran Chodov)
Muži: Luděk Šeller (Dukla Liberec)
M40: Jan Beránek (USK CS Pl.)
M50: Ladislav Provod (USK CS Plzeň)
M60: Karel Tengler (SKI Nordic M. Lázně)