V období úmorných veder se přeci jen trochu umoudřilo počasí a běžce krátce před startem osvěžila mírná dešťová přeháňka. Hlavní organizátor a motivátor Karel Voráček všechny seznámil s nástrahy tratě, zmínil metu vrchařské prémie a zavzpomínal na kamaráda Rosťu Votýpku. Poté již vyslal závodníky na trasu náročného závodu, kde se střídají táhlé výběhy kopců s prudkými seběhy.

Vyznačený okruh měřil 4050 metrů a krom žen, juniorů, juniorek a veteránů nad 70 let ho všichni absolvovali dvakrát. Tradiční výzvou je i vrchařská prémie, která leží na metě zhruba 1200 metrů od startovní čáry. Na tu si brousilo zuby hned několik borců a nakonec asi o metr si letošní „puntíkatý“ dres vysloužil člen Mílařů Domažlice Ondřej Váchal, který v těsném souboji předčil soupeře z dráhy a pozdějšího vítěze celého závodu Václava Berana. Úsměvným momentem bylo to, že oba borci zde startovali poprvé a až do poslední chvíle nevěděli, kde leží cílový vrchol.

Beran od tohoto okamžiku vystupňoval tempo a dva okruhy zvládl v čase 29:28 a připsal si při premiérové účasti v Dolanech vítězný triumf. To Ondřej Teska trasu závodu znal dokonale, protože pochází z nedalekého Bezděkova, i když nyní již brázdí hlavně místní seriál Hrbáček Běžec Chodska. Tentokrát „lesní muž“ v dresu Bezděkova závod dokončil na druhém místě s 20 vteřinovým odstupem za vítězem a zároveň se stal mužem okresu. Bronz bral s již výraznějším odstupem Milan Krejčík ze Strakonic, který v závěru odolal útoku vítěze vrchařské prémie Ondřeje Váchala. Elitní pětici v hlavní kategorii uzavřel Jakub Jelínek z Atletiky Klatovy.

Kvalitní časy a skvělé výkony byly k vidění i v ostatních kategoriích, kde rokycanský Petr Minařík ovládl kategorii mužů nad 40 let a v absolutním pořadí obsadil 3. místo. Za Minaříkem v kategorii finišoval Jaroslav Šmída z Dobřan a na stupních vítězů je doplnil borec Mílařů Domažlice Norbert Švarc. O kategorii výše kraloval Ervin Beshir ze Zdic před Jiřím Procházkou a Josefem Bočkem z Klatov. Radost borcům z Tachovska udělal Jan Flaks z SV Stříbro, který finišoval na sympatickém šestém místě. Ještě lépe se z tohoto regionu dařilo Jaroslavu Vlasákovi, který v dresu AVL Stříbro bral mezi šedesátníky stříbrnou medaili za vítězným Janem Korytárem z Falconu Rokycany.

V kategorii nejzkušenějších – sedmdesátníků – se v čase 23:15 na jednom okruhu radoval Petr Janový z AC Trial Plzeň před dalším Plzeňákem Václavem Pytelkou a bronzovým a zároveň vyhlášeným i jako nejstarším účastníkem Josefem Růžičkou ze Železné Rudy. Tento borec letos slaví úctyhodných 80 let a při slavnostním vyhlášení se také dočkal ocenění. V této kategorii nechyběli ani chodští běžečtí nestoři Bohumil Valtr (Dům seniorů Kdyně) a František März (Kout na Šumavě).

Nejvíc důvodů k radosti, nepočítaje dolanskou lokomotivu Karla Voráčka, měla jistě Petra Dolejšová. Ta se radovala hned třikrát. Vyhrála kategorii žen, když jeden okruh zaběhla za 16:43, první byla i na vrchařské metě a vše podtrhla tím, že byla nejrychlejší ženou okresu. U žen nad 35 let měla nejlépe připravené končetiny vítězná Lucie Bořánková z Nýrska, juniorům kraloval Tomáš Staněk a juniorkám Kateřina Sedláčková.

Organizační štáb po doběhu všech aktérů oblíbeného běhu připravil slavnostní vyhlášení, kde cenu obdrželi skoro všichni běžci. Kromě těch nejrychlejších, na které čekaly i finanční ceny, si lahve Bohemia Sektu či vín odnesli i nejrychlejší Dolaňáci – Luboš Tůma a Petra Kadlecová, cenu za miss závodu brala Jindra Zahálková a šnekem roku se stal Emil Dvorský.

Tým pořadatelů kolem Karla Voráčka připravil krásnou běžeckou akci, což ocenili všichni přítomní a již nyní se těší na nadcházející 15. ročník.

Autor: Ondřej Váchal