Basketbalisté A-týmu BK Jiskra Domažlice statečně bojovali o postup do finále druhé ligy s favorizovaným pražským týmem Wolves Radotín. Po výhrách obou mužstev na domácích palubovkách (v sobotu v Domažlicích 94:75 pro Jiskru, v neděli v Praze 112:58 pro Radotín) o postupu rozhodlo celkové skóre z obou duelů o 35 bodů lepší (187:152) pro radotínské Wolves.

Radost domažlickým příznivcům o víkendu udělali mladí hráči týmu U14, kteří v jihočeské metropoli porazili místní Tigers 82:69.

A-TÝM: DOMA VÝHRA…

První semifinálový zápas druhé ligy v Domažlicích táhl. Velmi slušně zaplněná Městská sportovní hala připomínala svojí atmosférou časy Jiskry v první lize. Bouřlivé prostředí mělo zcela určitě dopad na soupeře a přispělo ke konečnému devatenáctibodovému náskoku do nedělní odvety. Domácí se pečlivě připravovali na nepříjemnou vytaženou zónovou obranu Radotína, která přesto dělala Chodům velké problémy. Hned zpočátku se ukázalo, že Radotín, byť oslaben o tři důležité zraněné či nemocné hráče, bude o level těžším soupeřem než Sluneta Ústí nad Labem ve čtvrtfinále.

Skóre se střídavě přelévalo na obě strany a hosté spoléhali především na vnuka tuzemské pivotmanské legendy a syna prvního českého hráče v NBA Jana Zídka nejmladšího. Až do konce druhé čtvrtiny činil rozdíl ve skóre maximálně čtyři body, i to ukazovalo vyrovnanost a dramatičnost duelu.

Protože o postupu do finále rozhodoval celkový rozdíl ve skóre z obou vzájemných zápasů, nastoupili domácí po pauze do utkání s ještě větším úsilím. To se projevilo až třináctibodovým náskokem v průběhu třetí čtvrtiny. Bohužel se Radotín nevzdal a dokázal během poslední minuty a půl třetího hracího období snížit na pouhé čtyři body. Naštěstí se domácí hráči mentálně nesesypali a poslední čtvrtina byla koncertem jen jednoho, domácího týmu. Výsledný náskok 19 bodů tak byl do odvety velmi příjemným a soupeř byl po zápase evidentně jako opařený…

Jiskra Domažlice – Wolves Radotín 94:75 (23:22, 44:42, 62:58)

Trojky: 6:3. TH: 33/20: 27/21. Fauly: 25:27.

Sestava a body Jiskry: Bauer 26, J. Štípek 19 (2), Jindra 15 (3), Zeman 10, Mach 10 (1), Jiřinec 8, Mat. Císař, Vondrovic a Jan Blacký po 2, Batysta, Baxa, Novák.

… A VENKU DEBAKL

Na půdě natěšeného ambiciózního Radotína, netajícího se postupovými úmysly, však utrpěla Jiskra nejtěžší debakl v sezoně.

Chodové vstoupili do zápasu ustrašení, bojácní a naproti tomu domácí měli úvod z říše snů. V šesté minutě už vedli 18:2 a už ve 14. minutě se náskok Jiskry ze sobotního utkání rozplynul… Hostům rozhodně nepřidal ani přístup rozhodčích, vždyť jen za první čtvrtinu to bylo na fauly 2:9! Například Jiřincovi odpískali při bránění Zídka tři fauly během jediné minuty. Nic nepřinesly ani protesty trenérů Jiskry. Opticky objektivně začali sudí pískat až v poslední čtvrtině, kdy už bylo o vítězi postupujícím do finále play-off rozhodnuto.

Excelentní výkon podal v dresu domácích Jan Zídek, který nastřílel 39 bodů.

Jiskra zakončila tímto nepovedeným výkonem jinak úspěšnou sezonu a už teď můžeme vyhlížet tu příští, která začne koncem září.

Wolves Radotín – Jiskra Domažlice 112:58 (29:17, 58:27, 85:40).

Trojky: 10:7. TH: 28/21: 23/11. Fauly: 19:24.

Sestava a body Jiskry: Zeman 15, Mat. Císař 12 (3), Bauer 8, Mach 6 (2), Jan Blacký 5, J. Štípek 4 (1), Baxa 4, Batysta 3 (1), Novák 1, Vondrovic, Jiřinec.

NADĚJE ZDOLALY TIGRY

K poslednímu utkání sezony 2018/2019 odcestovali žáci ligové kategorii U14 do Českých Budějovic. V neděli v poledne začalo utkání domácího pátého celku proti druhému celku tabulky z Domažlic. Domácí hráči nastoupili do utkání s velkým nasazením, bojovností a odhodláním zvítězit. Domažlickým chlapcům se začátek utkání příliš nevyvedl a po první čtvrtině tak prohrávali rozdílem šesti bodů.

V druhém herním období se obraz hry hostujícího celku příliš nezlepšil a domaž-lický tým prohrál i tento herní úsek rozdílem tří bodů. Do šaten tak odcházeli domácí hráči s náskokem devíti bodů 45:36.

Do druhého poločasu nastoupili Domažličané s jasným pokynem zlepšit obranu, zrychlit přechod na útočnou polovinu a lépe doskakovat. To se částečně povedlo a náskok domácích se začal tenčit až na rozdíl dvou bodů před třetí čtvrtinou.

Do posledního herního období naběhlo ze strany Domažlic úplně jiné družstvo. Svého budějovického soka předčilo ve všech herních činnostech, hlavně rychlostí, přesností v kombinaci a při zakončení a výbornou celoplošnou obranou. To byly hlavní aspekty, které vedly k tomu, že Domažličané vyhráli poslední čtvrtinu o 15 bodů, a připsali si tak celkové vítězství o třináct bodů 82:69.

„V utkání se dařilo Berkovi, již standardně dobrý zápas odehráli Macht s Paidarem, ale i ostatní hráči hráli kvalitně. Škoda, že maximální nasazení hráči předvedli až v poslední čtvrtině. Kaňkou na dobrém utkání byla naprostá nekompetentnost delegovaných rozhodčích, čtyři technické chyby hostů a zbytečná nervozita,“ zhodnotil jihočeskou misi trenér mladíků Jiskry Josef Prettl.

Tomáš Budka st., Robert Babor

Vítězové okresního Davis cupu (zleva) Jan Vaněk a Václav Šaloun z TK Horšovský Týn A s klenečským Jaroslavem Lukáškem.
Okresní tenisový Davis Cup: Dnes poslední termín přihlášení do soutěže