Národní rekord překonala výkonem 69,03 metru kladivářka Lenka Ledvinová na sobotním plzeňském atletickém mítinku. Nejenže si vylepšila osobní maximum o 1,40 metru, ale zároveň ´vymazala´ o 77 centimetrů květnový rekord juniorské vicemistryně světa Kateřiny Šafránkové. Domažlická rodačka tak má nyní hozený lepší B-limit a je velmi blízko účasti na rychle se blížících olympijských hrách v Pekingu.

„Moc nescházelo a hodila jsem A-limit, 69,50 metru zaručujících stoprocentní účast na olympiádě. Nyní budu více než týden v napětí, zda mě Katka na nějakém mítinku nepřehodí. Uzávěrka nominace do Pekingu je totiž 22. července,“ říká třiadvacetiletá Lenka Ledvinová s tím, že neponechá nic náhodě a během týdne absolvuje dva mítinky. Ten první, již zítra v Lovosicích a poté se představí v řecké Nikitě.

„Na druhé straně jsem moc ráda, že mi to konečně ´ulítlo´. Vždyť do té doby jsem házela neustále okolo 65, 66 metrů. Zbývající dva závody půjdu z plného tréninku,“ prozradila dále ´čerstvá´ česká rekordmanka.

Té ihned ke splnění limitu mezi prvními blahopřála mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková, ačkoliv házela o víkendu v řeckých Athénách. Další gratulantkou byla česká diskařka Věra Cechlová.

Naopak jistou účast v Pekingu má odchovanec domažlického plavání Martin Verner. Ten na prvním úseku štafety na 4x100 metrů na sto metrů volný způsob vylepšil časem 49,82 sekundy o setinu český rekord.

Zároveň tak splnil svazový nominační požadavek, který zněl přiblížit se splněnému limitu na 98 procent. K tomu všemu přidal dalších pět mistrovských titulů v individuálních disciplínách, když vyhrál jak 50 m volný způsob, tak i dvojnásobnou trať. Totéž zopakoval na motýlku a vše korunoval prvenstvím na 50 m znak.

Autor: Karel Fait