Do družstva plavců Plzeňského kraje se probojovali hned čtyři zástupci Jiskry Domažlice. Darek Kastelic a Filip Kubec, oba jsou především dobří ´prsaři´, a Kristýna Nováková a Anna Budková. Nováková je ´kraulérka´, Budková je převážně ´znakařka´.

Plavecké soutěže začaly v pondělí ráno rozplavbami jednotlivých disciplín, které byly na pořadu dne. Na nejkratší trati 50 m VZ (kraul) se do finále probojovala Nováková časem 29,1 sec. Ve finále tento čas ještě vylepšila na 28,99,sec., vybojovala třetí místo a získala svoji první olympijskou medaili bronzovou. Kristýna pak ještě postoupila do finále na 400 m VZ. Znovu zabojovala a získala stříbrnou medaili za druhé místo v čase 4:50,43. Budková v polohovém závodě na 200 m do finále nepostoupila.

Druhý den začínal ráno opět rozplavbami. Na 100 m Z (znak) se děvčata neprobojovala. Kluky čekalo 200 m P (prsa). Do finále se dostal Kastelic, Kubecovi uteklo o dvě desetiny sekundy a skončil na 9. místě. Ve finále Darek ještě vylepšil svůj čas a a skončil na pěkném 7. místě.

Dalším závodem za účasti Chodů byl 100 m VZ (kraul) královská disciplína. Kastelic, ačkoli už dosahuje lepších časů, zaplaval čas 1:05,72, a do finále nepostoupil. Nováková se v silné konkurenci časem 1:03,63 dostala do finále, kde plavala vyrovnaný závod. Ještě deset metrů před cílem byla na stříbrné pozici, ale nakonec skončila pátá, i když vylepšila čas na 1:03,55 sec.

Hned poté se plavala dívčí štafeta na 4 x 50 m VZ. Tu děvčata z Plzeňského kraje ročník 2002 vyhrály a získaly zlaté medaile a titul olympijských vítězů. Štafeta starších dívek ročník 2001 s Budkovou v sestavě doplavala na druhém místě a získala stříbro.

Třetí den už se přihlásila únava. Přesto v závodě na 100 m M (motýlek) se Nováková druhým nejlepším časem dostala do finále. V krásném a vyrovnaném závodě pak zopakovala nedávný výkon z Brna, kde získala titul mistryně republiky, vylepšila svůj čas na 1:09,13 a získala vytoužený titul olympijské vítězky v individuálním závodě.

Dále plaval Kubec 200 m Z, ale nepostoupil do finále, podobně si vedla Budková v závodě na 100 m P, časem 1:28,68 si ale vytvořila nový osobní rekord. Do finále se ve stejné distanci 100 m P nepodíval ani Kastelic. Nováková se v závodě na 200 m VZ probojovala do finále, kde dohmátla na 3. místě a získala svoji druhou bronzovou medaili. V polohových štafetách na konci třetího dne domažličtí plavci nenaplnili ambice a skončili v poli poražených.

Plzeňský kraj získal během her 43 medailí, z toho devatenáct v plavání. K úspěchu v plaveckých soutěžích i k celkovému 4. místu v bodování krajů přispěli i všichni domažličtí plavci. Nováková se ziskem dvou zlatých, jedné stříbrné a dvou bronzových medailí byla dokonce druhá nejúspěnější plavkyně výpravy, stříbro získala také Budková. „Dětem se olympiáda velice líbila a zanechala v nich hluboký dojem. Věřím, že někteří se mohou v pozdějším věku probojovat i na velkou olympiádu. K tomu je náš oddíl plavání vychovává," říká trenér domažlických plavců Václav Vlček.