O víkendu 17. – 18. března se konal 41. ročník Velké ceny Českých Budějovic, který byl zároveň 1. kolem Českého poháru v plavání. Na tyto závody byla vyslána pětice plavců ve složení: K. Bendová, A. Müllerová, K. Benešová, K. Schröpfer a M. Šimáček. V tomto u nás nejkrásnějším padesátimetrovém plaveckém bazénu bylo k vidění několik rekordů Velké ceny a čeští špičkoví plavci si zde mohli plnit kvalifikační limity na olympijské hry do Londýna. To se také podařilo nejlepší plavkyni ČR Simoně Baumrtové, která si překonáním českého rekordu na 200 m znak splnila náročný olympijský A limit pro OH v Londýně. O totéž se v Českých Budějovicích pokoušel také odchovanec domažlického plavání Martin Verner. Dvakrát sice překonal rekord Velké ceny (100 m kraul a 100 m motýl), ale tvrdý „áčkový" limit pro OH se mu zatím nepodařilo splnit.

Domažličtí plavci měli na tomto mezinárodním utkání premiéru a sbírali tak cenné zkušenosti. Do budějovického bazénu přijeli především plnit kvalifikační limity na Letní mistrovství ČR. Všichni jmenovaní si zaplavali nové osobní rekordy a tak trenér Václav Vlček mohl být spokojený. Radost mu udělal Martin Šimáček, který si na 400 m kraul potvrdil, že patří do juniorské reprezentace a časem 4:21,70 si již nyní na začátku sezony splnil limit i na příští rok.

Hned další víkend 24. – 25. 3. uspořádal Plavecký klub Slávie Plzeň 24. ročník mezinárodních plaveckých závodů „Plzeňský vytrvalec" a 1. ročník Memoriálu Jana Jezbery na 800 m a 1500 m volný způsob. Do Plzně se sjelo 57 plaveckých týmů z celé České republiky a dále také zahraniční mužstva z Francie, Slovinska a z Uzbekistánu. Mezi těžkou konkurenci reprezentantů ČR vyrazili v silném složení také plavci z Jiskry Domažlice: K. Nováková, B. Volfíková, Š. Kubecová, A. Budková, P. Hrušková, V. Němcová, M. Kokaislová, A. Müllerová, K. Benešová, P. Beberová, K. Holubová, Z. Šlajsová, K. Bendová, F. Kubec, J. Jeřábek, D. Kastelic, D. Primus, M. Císler, K. Schröpfer a M. Šimáček. Z nejmladších plavců se blýskli Kristýna Nováková, která získala kompletní sbírku medailí – 1. místo za 50 m kraul, 2. místo 200 m polohový závod a 3. místo za 100 m znak a Darek Kastelic, který zvítězil na 100 m prsa.

Ze zkušenějších domažlických plavců se nejlépe umístili Martin Šimáček, Kryštof Schröpfer a Kateřina Benešová. Martin Šimáček na 100 m kraul doplaval na 2. místě, na 800 m kraul na 3. místě, na 100 m prsa a 1500 m kraul na 4. místě, Kryštof Schröpfer získal 1 zlatou medaili za 100 m motýl a na 100 m znak skončil těsně na 4. místě. Kateřina Benešová bohužel skončila dvakrát těsně pod stupni vítězů a to na 100 m prsa a 100 m kraul. V hlavní soutěži na nejdelších disciplínách 1500 m a 800 m kraul dominoval Martin Šimáček a součtem bodů z obou disciplín získal 1. místo a prestižní pohár z prvního ročníku Memoriálu Jana Jezbery. Zároveň si časem 17:28.70 na nejdelší trati 1500 m zaplaval již druhý juniorský limit do reprezentace.

Domažlickým plavcům se letošní první závody na 50 m bazénu vydařili, téměř všichni si ve svých startech zlepšili osobní rekordy a tak zaslouží pochvalu za vzornou reprezentaci svého oddílu.⋌(jši)