Od 9 hodin dopoledne zde totiž probíhala prezentace na závod, který si za předchozích sedm ročníků získal pro svoji někdy mimořádnou náročnost mezi cyklisty velkou oblibu. Osmého ročníku oblíbeného zimního závodu horských kol Ledový kafe 2018 se zúčastnilo 49 závodníků. Startovní listina čítala přesně 50 borců, z nichž 5 bylo žen, ale jeden závodník musel pro technické problémy ještě před startem odstoupit.

Na trať dlouhou zhruba 30 kilometrů, kdy cyklisté nastoupají necelých 700 výškových metrů, se tedy v 11.00 hodin vydalo 44 závodníků a 5 závodnic. Startovalo se v kategoriích M1 (ročníky 2000-2002), M2 (1983-1999), M3 (1968-1982), M4 (1967 a starší) a ženy měly jednu společnou kategorii.

Vzhledem k nedostatku sněhu letošní ročník patřil k těm lehčím, nicméně na hřebeni Haltravy čekala na závodníky záludná místa v podobě ledových ploten, které hrozily nedobrovolným kontaktem závodníků s promrzlým terénem. Nutno dodat, že do cíle dojeli všichni a pouze jeden závodník byl ve tváři krvavě poznamenán nepěkným pádem.

Svůj postřeh ze sobotního klání přidává i Jiří Baier z Velosportu Domažlice.

„Jednalo se o zmrzlou trať, kde největší úskalí skýtaly plotny ve sjezdech, kde při oblevě na vrstvy namrzala tající voda. V jednom z těchto úseků se mi bohužel nevyhnul pád a moje kolo potřebovalo drobné servisní zásahy, abych mohl v závodě pokračovat. To k takovému extrémnějšímu závodu ale patří. Naštěstí to nebylo nic vážného,“ svěřil se Baier, který cílovou pásku proťal na devátém místě a v kategorii M2 za výkon 1:30:13 bral třetí místo.

Závod byl poměrně rychlý a tak se první borec objevil v cíli za 1:17:15 a byl to pravidelný účastník posledních ročníků Tomáš Kozák ze stáje Focus Rapiro, který vyhrál zároveň svou kategorii M3. O pouhých 55 sekund později projel cílovou branou druhý Luboš Kárník ze stáje Author team Stupno a na bronzovou pozici se časem 1:21:45 probojoval Jan Beneš ze stáje SYMBIO + CE ENERGY, který se stal současně vítězem kategorie M2.

V nejmladší kategorii M1 startoval jediný borec a tím byl Jan Šubrt ze stáje COPR Přeštice, který časem 1:39:22 skončil v absolutním pořadí na 19. místě.

V kategorii nejstarších závodníků M4 zvítězil Otakar Dvořák ze stáje TRANS BRODY, který časem 1:31:26 obsadil celkově 11. místo. V kategorii žen zvítězila Gabriela Hrubá z BSK RACING, která by se se svým časem 1:46:37 zařadila na celkové 25. místo. O 4 minuty a 2 sekundy za ní skončila na 2. místě v kategorii žen Kateřina Vaverková ze stáje COPR TJ Přeštice a třetí mezi ženami skončila německá závodnice Doris Thoma ze SEPP´S RADLSTOL.

Podobně jako v minulých letech byl oblíbený závod velmi dobře organizačně zajištěn a hlavním pozitivem bylo, že zdravotníci měli na trase a v cíli minimum práce. Cyklisté se po závěrečném vyhlášení zdrželi, probrali cíle na letošní sezónu a zhodnotili společně s pořadateli letošní ročník jako úspěšný.

Autoři: Ondřej Váchal, Vojtěch Kotlan