Po nabitém programu, slavnostním slibu a zapálení olympijského ohně oštěpařem Jakubem Vadlejchem ožilo město i okolní vybraná místa zápolením ve dvacítce různých sportů.

„Podle mě jde o naprosto vynikající akci. Pro děti je to životní zážitek a zároveň ideální příležitost v přípravě na vystupování na velkých soutěžích evropské nebo světové úrovně,“ uvedl Jan Řehula, někdejší triatlonista a bronzový medailista z olympiády v Sydney 2000, který při slavnostním zahájení vedl výpravu Plzeňského kraje.

A reprezentanti Plzeňského kraje byli úspěšní hned na úvod dětské olympiády.

Zlato si ve sportovní střelbě ze vzduchové pistole vybojovali dorostenci Nicol Simetová a Tomáš Tilňák. Hned dva zlaté kovy přidala do krajské sbírky starší žákyně Lucie Grohová, která ovládla závod na horském kole XCO a v BMX pak jízdu na čas. Zlato si v závodě horských kol XCO starších žáků vybojoval také Šimon Lehký. Dorostenka Lucie Machová byla stříbrná ve sportovní střelbě ze vzduchové pušky. Bronz k tomu přidali Jakub Coufal v šermu kordem, dorostenka Anna Kubínová v karate (kata jednotlivci) a starší žák Sebastian Matoušek v hodu koulí.

Talentovaná Viktorie Jílková si v Irsku protáhla vítěznou sérii.
Jílková vyhrála turnaj v Irsku, když porazila i tamní šampionku.