V těchto dnech více jak desetičlenná komise rozhoduje o tom, v jakém pořadí budou nominovaní vyhlášeni. Slavnostní večer se uskuteční ve čtvrtek 18. března od 18 hodin v Kulturním domě v Horšovském Týně a oceněno bude deset nejúspěšnějších sportovců z řad mladistvých a stejný počet dospělých. Ve stejných kategoriích proběhne i vyhlášení nejlepších týmů.

Stejně jako minulý rok se slavnostní vyhlášení odehraje v režii vydavatelství Vltava - Labe - Press, a.s. a produkční a marketingové společnosti ČOK CZ s.r.o. Večerem bude provázet známý moderátor Radek Šilhan a během večera vystoupí zpěvačka Helena Zeťová, zpěvák David Deyl i biketrialisté Dynama Horšovský Týn. Domažlický deník zajišťuje propagaci této akce.

Na slavnostním podvečeru bude také vyhlášen Nejlepší sportovec Domažlicka podle čtenářů Domažlického deníku.

Nominovaní:

Jednotlivci mládež

Kateřina Beroušková (Atletika, Mílaři Domažlice) – Od počátku své sportovní činnosti patří do absolutní špičky. Pravidelně získává medaile na mistrovstvích republiky v delších bězích jak na dráze, tak i v terénu a na silnici. Je stálou členkou reprezentačního družstva České republiky. V roce 2009 vybojovala titul Mistryně České republiky v běhu do vrchu. Kromě toho má na kontě i tři druhá místa, a to z 3000 metrů na dráze, přespolní běh a silnice. Naši zemi úspěšně reprezentovala na mistrovství Evropy v běhu do vrchu, kde v konkurenci 55 běžkyň doběhla jedenáctá. Nejhodnotnějším výkonem sezony je 8. místo z mistrovství světa v běhu do vrchu z italského Bornia.

Milena Černá (Plavání, Jiskra Domažlice) – Kromě dvou stříbrných medailí (100 a 200 m znak) z Letní olympiády mládeže, kterou hostil jihočeský Tábor, si stříbro za 200 m znak přivezla i z letního mistrovství ČR. Na zimním MČR čtrnáctiletého žactva byla v té samé disciplíně třetí.

Jakub Hojda (Vodní slalom, VO 7 Horšovský Týn) – Jakub v roce 2009 obsadil skvělé 2. místo na Mistrovství Evropy, a to v kategorii kanoe dvojic-hlídky. Dále se může chlubit druhým místem z MČR dorostu v kategorii singlkanoe, 4. místem z MČR dorost v kategorii kanoe dvojic. Mezinárodní slalom ve Slovinsku (Tacen) dokonce vyhrál v kategorii singlkanoe. Další cenné umístění je 4. místo v kanoích dvojic ze závodů Olympijských nadějí, které hostil polský Krakow. Pro rok 2010 člen juniorského reprezentačního družstva v kategorii singlkanoi i kanoi dvojic. Je držitelem první výkonnostní třídy v kategorii kanoe dvojic (elitní patnácka).

Filip Konopík (Zápas, TJ Holýšov) – V roce 2009 vybojoval 3. místo na Mistrovství České republiky v řecko – římském zápase v kategorii starších žáků. Mezi další úspěchy patří 3. místo na mezinárodním turnaji Lidice 2009 v Kladně a vítězství na mezinárodním turnaji v Březové.

Lucie Mlnaříková (Karate, Jiskra Domažlice) – Je přebornicí Plzeňského kraje v soutěžní disciplíně kata i kumite (dorostenky nad 54 kg), což jí pomohlo k nominaci na MČR mládeže do Ústí nad Labem, kde v kumite skončila osmá v kategorii juniorek do 59 kg.

Petr Novák (Plavání, Jiskra Domažlice) – Při Letní olympiádě mládeže v Táboře pomohl Plzeňskému kraji získat dvě stříbrné medaile ve štafetě 4x50m volný způsob a 4x50m polohový závod. Je mistrem republiky na 100 metrů motýlek z letního mistrovství ČR třináctiletých a třetí nejlepší v republice na 400 metrů volný způsob. Kromě toho je i devětkrát přeborníkem západočeské oblasti.

Radek Kraus (Fotbal, FK Holýšov) – Ve svém družstvu starších žáků patřil v roce 2009 k nejúspěšnějším hráčům. V sezoně 2008/2009 ještě jako mladší žák hrál většinou za starší žáky a v krajské soutěži obsadil s týmem třetí místo. V tomto ročníku nastřílel za mladší žáky (hrál pouze několik zápasů) 12 branek a za starší žáky dal branek 28. Na podzim roku 2009 už trvale v družstvu starších žáků přidal dalších 11 gólů. Úspěšně reprezentoval svůj okres v okresním výběru ročníku 1996.

Martin Pivoňka (Atletika, AC Domažlice) – Mistr Plzeňského kraje ve víceboji mladšího žactva. Mistr Plzeňského a Karlovarského kraje jako člen štafety 3 x 300 m mladší žáci. Mistr Plzeňského a Karlovarského kraje v soutěži družstev mladší žáci. Zaběhl nejlepší tabulkový výkon v ČR štafety na 3 x 300 m mladší žáci. Kromě toho získal i 2. místo na Mistrovství Plzeňského a Karlovarského kraje v běhu na 800 m mladší žáci, 5. místo ve finále Českého běžeckého poháru a člen vítězného krajského družstva, 8. místo v běhu na 800 m na Olympiádě dětí a mládeže a cenné 8. místo na Mistrovství ČR v přespolním běhu v kategorii mladší žáci.

Kryštof Schöpfer (Plavání, Jiskra Domažlice) – Je mistrem České republiky v disciplíně 100m znak. Kromě toho na tomto mistrovství obsadil dvě třetí příčky, a to v 100m volným způsobem a 100m polohový závod.

Marek Steinberger (Judo, SK Judo Poběžovice) – Ve své kategorii mladší v Plzeňském kraji patří k mezi nejlepší. To ukázal i v krajském přeboru Plzeňského kraje mladších žáků, kde jasně zvítězil a vybojoval si tím postup na Mistrovství České republiky, kde sice medaili nevybojoval, ale i tak je to pro poběžovické judo úspěch. Zlato si odvezl i z VC Benešova, VC Chebu, Mezinárodního turnaje v SRN Aue, VC Karlových Varů, Vánočního turnaje z Karlových Varů i Vánoční turnaje z Blovic. Kromě toho obsadil druhou příčku při VC Nepomuku a VC Strakonic. Svým chováním, přístupem ke cvičení na trénincích, na závodech je vzorem pro ostatní v oddílu.

Lukáš Svatoš (Atletika, AC Domažlice) – Je mistrem Plzeňského kraje v běhu na 1500 m mladšího žactva, jako člen štafety 3 x 300 m mladší žáci i v soutěži družstev mladší žáci. Zaběhl nejlepší tabulkový výkon v ČR štafety na 3 x 300 m v kategorii mladších žáků. Kromě toho vybojoval 4. místo ve finále Českého běžeckého poháru a je členem vítězného krajského družstva. Plzeňský kraj reprezentoval i na Olympiádě dětí a mládeže. Neméně důležitý pro něj je dosažený 4. nejlepší tabulkový výkon v ČR v běhu na 1500 m mladších žáků.

Martin Šimáček (Plavání, Jiskra Domažlice) – Při Letní olympiádě mládeže bezkonkurenčně vyhrál disciplínu 400 m volný způsob. Z letního mistrovství ČR dvanáctiletých žáků si přivezl tři stříbrné (100 m volný způsob, 400 m volný způsob, 1500 m volný způsob) a dvě bronzové medaile (50 m volný způsob, 100 m prsa). Zimní mistrovství ČR znamenalo zisk 2. místa ze stometrové trati plavané volným způsobem a z disciplíny 200 m prsa a bronz z 50 m volný způsob a 100 m prsa.

Luděk Šeller (Lyžování, SK Chodsko) – Výborný lyžař, který se může pyšnit 3x titulem Mistr ČR v běhu na lyžích, jednou bronzovou medailí. Mistrovství ČR vyhrál v klasickém stylu, sprintu a štafetě, 3. místo v bruslení.

Vojtěch Šmrha (Fotbal, FK Holýšov) – Již jako žák pravidelně nastupoval v okresních a krajských výběrech. Nyní hraje za dorost v krajské soutěži, kde patří k nejlepším záložníkům v celé soutěži.V sezoně 2008/2009 obsadil s dorostem druhé místo a po podzimu 2009 je na místě třetím. Nastupuje již za béčko mužů a několikrát se objevil v týmu áčka v krajském přeboru.

Lucie Špringerová (Judo, SK Judo Poběžovice) – Ve své kategorii mladších žákyň vybojovala tato umístění: 1. místo v Krajském přeboru Plzeňského kraje mladších žákyň, čímž si zajistila účast na Mistrovství České republiky, kde se sice neprobojovala do finálových bloků, ale i tak to podle trenérky Jaroslavy Záhořové byl úspěch. 1. místo při VC Chomutov, Vánočním turnaji v Karlových Varech i Vánočním turnaji v Blovicích. Stříbro si přivezla z VC Cheb a bronz z VC Benešov a z mezinárodního turnaje v SRN Aue. Svým chováním, přístupem ke cvičení na trénincích, na závodech je vzorem pro ostatní v oddílu. V Plzeňském kraji ve své kategorii patří mezi nejlepší.

Jan Valachovič (Fotbal, FK Holýšov) – Honza je kapitán družstva dorostu a nejlepším střelcem v celém oddíle – nastřílel 21 gólů v soutěži dorostu. Hraje na postu útočníka. Byl vybrán do okresního a krajského výběru. Je to hráč tělem i duší, má velmi dobrou docházku na tréninky, na kterých poctivě trénuje. K vrcholovému trénování řecko – římského zápasu zvládá na výbornou nejen fotbal, ale i kapitána dorostu.

Jan Vlasák (Biketrial, Dynamo Horšovský Týn) – Ze 13 závodů v Hi-tec Cupu v biketrialu dokázal pětkrát zvítězit, třikrát obsadil druhou a jednou třetí příčku. Absolvoval i dva zahraniční starty, kde obsadil jednou čtvrté a jednou páté místo.

Jednotlivci dospělí

Michal Čermák (Atletika, AC Domažlice) – Na mistrovství České republiky v atletice se tento sprinter na 100 metrové trati umístil těsně pod stupni vítězů, na 4. místě, stejně jako v kategorii do 22 let. Svým výkonem přispěl i ke 4. místu štafety 4x100 metrů na MČR dospělých. Kromě toho reprezentoval Českou republiku na mezinárodním mítinku v Bochumi a ve Freiburgu.

Jiří Faist (Atletika, AC Domažlice) – Kromě bronzové medaile za 200 metrů z mužského halového mistrovství České republiky mu mezi juniory patřilo stříbro. Na této trati drží juniorský rekord Plzeňského kraje, v ČR mu patří 4. příčka. Cenné je i desáté místo z mistrovství Evropy juniorů, které se konalo v Novém Sadu.

Michal Jahn (Atletika, AC Domažlice) – Na halovém mistrovství České republiky v atletice získal ve sprintu na 60 metrů bronzovou příčku. V juniorech byl dokonce druhý! V tabulkách mu patří první příčka. Drží vyrovnaný rekord Plzeňského kraje na 60 metrů dospělých i juniorů. Spolu s Michalem Čermákem, Jiřím Faistem a Janem Halíkem vybojoval čtvrté místo na 4x100 metrů z MČR. Kromě toho reprezentoval ČR v juniorské štafetě na 4x100 metrů na mezinárodním mítinku v Bochumi.

Tomáš Kaufman (Biketrial, Dynamo Horšovský Týn) – Tomáš dokázal ve dvou závodech seriálu závodů Mistrovství České republiky v biketrialu zvítězit, celkově obsadil třetí místo.

Petr Majlát (Fotbal, FK Holýšov) – V roce 2009 patřil po celý rok k úspěšným hráčům družstva mužů A v krajském přeboru. V sezoně 2008/2009 skončil s týmem na čtvrtém místě a stejné umístění drží i po podzimní části sezony 2009/2010. Již několik let dosahuje velmi dobrých výkonů.V roce 2009 byl celkem 9x vyhodnocen jako nejlepší hráč utkání. Kromě sportovní činnosti se také stará o zveřejňování informací a chod klubových webových stránek.

Martin Mleziva (Fotbal, Jiskra Domažlice) – Dlouholetá brankářská opora Jiskry Domažlice.

Viktor Pytlík (Kuželky, TJ Kdyně) – Viktor Pytlík již dlouhá léta patří k oporám české reprezentace. I v roce 2009 dokázal, že patří v kuželkářském sportu k absolutní špičce v ČR. Získal tituly přeborníka okresu Domažlice i Plzeňského kraje. Na mistrovství republiky obsadil 5. místo. Na mistrovství světa družstev, které se konalo v roce 2009 v německém Dettenheimu, patřil již tradičně k oporám týmu ČR. Na tomto šampionátu obsadili muži nádherné, i když mezi sportovci nepopulární 4. místo.V průběhu tohoto mistrovství světa vytvořili rekord družstev ČR v počtu 3.860 poražených kuželek. Viktor Pytlík obsadil v anketě Kuželkář roku 2009 5. místo a v anketě Kuželkář století obsadil taktéž 5. místo, což je velmi cenný úspěch kdyňského rodáka. V historických tabulkách České kuželkářské asociace je na 1. místě v počtu odehraných reprezentačních utkání v mužské kategorii. Je jedním z 12 nositelů Zlaté plakety za reprezentační starty, kterou uděluje Česká kuželkářská asociace svým členům za jejich přínos kuželkářskému sportu při reprezentování ČR.

Bedřich Řechka (Atletika, TJ Sokol Domažlice) – Od roku 2004 se účastní vrcholových atletických soutěží, jako jsou ME a MS veteránů. V uplynulém roce získal na halovém mistrovství Evropy veteránů zlatou medaili v disciplíně hod diskem a bronzovou ve vrhu koulí. Kromě toho je mistr České republiky v kouli i v disku.

Martin Steinbach (Fotbal, FK Holýšov) – Nejlepší brankář krajské soutěže dle názoru trenéra, ale i podle obdržených branek v soutěži. Bývalý brankář Viktorie Plzeň, dlouholetý reprezentant našeho okresu v krajském výběru. Z těchto výběrů se vybírá již do reprezentace ČR. Výborný přístup k tréninkové činnosti, tréninky s dorostem, tak i samostatné tréninkové jednotky s muži. Pravidelně dojíždí ze Staňkova, je velmi oblíben v kolektivu, v chování jde všem příkladem, nekuřák.

Jana Szmigielová (Silový trojboj, TJ Sokol Domažlice) – Ve váhové kategorii do 67,5 kg získala přes studijní a pracovní překážky několik dobrých umístění. Cenné je určitě 1. místo na mistrovství Čech v silovém trojboji, které obhájila i na MČR. V benchpressu obsadila 2. příčku jak při mistrovství Čech, tak i při MČR. Neméně důležitá pro ni je 4. příčka na mistrovství Evropy v benchpressu. Je vítězkou pohárového závodu Řepský silák v mrtvém tahu i mezinárodního mistrovství Bavorska ve zvedání kamene. Při mezinárodním mistrovství ČR ve zvedání kamene skončila třetí. Kromě toho získala i stříbro na Velké ceně Klatov, tentokrát v benchpressu.

Norbert Švarc (Triatlon, SKPP Domažlice) – Pracovitý, důsledný a cílevědomý triatlonista. Svým přístupem k tréninku, životosprávě i regeneraci je příkladem pro všechny mladé sportovce. Mnoho let si udržuje vysokou výkonnost, v Plzeňském kraji patří mezi absolutně nejlepší, stejně tak i ve své kategorii mužů do 40 let na republikové úrovni. V Českém poháru obsadil 2. příčku, na MČR byl pátý. Kromě toho je přeborníkem Plzeňského kraje a v poháru Plzeňského kraje, který se skládá ze šesti podniků, skončil celkově druhý. Po většinu roku trénuje společně s plavci Jiskry Domažlice.

Jiří Voják (Atletika, Mílaři Domažlice) – přes časově omezené podmínky pro trénink dokázal, že stále patří do české vytrvalecké špičky. Na mistrovství republiky v přespolním běhu do 22 let skončil na třetím místě. Na MČR v běhu do vrchu mezi muži doběhl pátý. Českou republiku reprezentoval i na mistrovství světa v běhu do vrchu, kde v konkurenci 157 běžců ze 38 zemí světa skončil na 89. místě.

Jaroslava Záhořová (Judo, SK Judo Poběžovice) – Kromě trénování svěřenců si najde čas pro sebezdokonalování, což je vidět i na výsledcích. Páté místo z Mistrovství světa veteránů ze Sindelfingenu je toho důkazem. Kromě toho jasně vyhrála i Mezinárodní mistrovství České republiky veteránů v Lanžhotě a z Mezinárodní mistrovství Rakouska si přivezla stříbrnou medaili. Společně s Josefem Kubíkem úspěšně vede, trénuje judistky a judisty v oddílu SK JUDO Poběžovice. Je velikým vzorem svých svěřenců v oddílu, kde si cení jejího úspěchu. Její poděkování patří hlavně rodině, manželovi, který ji doprovází na soutěžích a je její velkou oporou, tak i trenérovi Kubíkovi a starostovi města Poběžovic Říhovi, který je velký fanda poběžovického juda.

Kolektivy mládež

Štafeta 3 x 300 m mladších žáků (Atletika, AC Domažlice) – V roce 2009 dosáhla ve složení Martin Pivoňka, Lukáš Svatoš, František Virka na 1. místo na Mistrovství Plzeňského a Karlovarského kraje mladšího žactva a je první v tabulkách ČR (o 4 vteřiny).

Oddíl mladších žákyň (Sportovní gymnastika, TJ Sokol Domažlice) – Pod vedením trenérky Jany Gibfriedové obsadily na přeboru Čech České obce sokolské třetí místo.

Štafeta děvčat (Plavání, Jiskra Domažlice) – Štafeta mladších žákyň, která plavala ve složení Karolína Holubová, Tereza Bozděchová, Karolína Němcová a Pavlína Beberová, obsadila při zimním mistrovství ČR ml. žactva 4. místo v disciplíně 4x50 m polohový závod a 5. místo ve stejně dlouhém závodu, tentokrát plavaném volným způsobem.

Družstvo mladších žáků (Atletika, AC Domažlice) – Mladí talenti domažlické atletiky zvítězili v oblastním mistrovství Sdružení západočeská atletika (Plzeňský a Karlovarský kraj).

Žáci a dorost (Fotbal, Jiskra Domažlice) – Žáci již několik let patří mezi špičku krajského přeboru a v sezoně 2009/2010 jsou na prvním místě krajského přeboru a usilují o historický postup do žákovské divize. Dorost úspěšně reprezentuje okres druhým rokem v dorostenecké divizi. Tuto soutěž doposud žádný zástupce okresu ještě nikdy nehrál.

Kolektiv starších žáků (Zápas, TJ Holýšov) – Družstvo zvítězilo v oblastní lize v zápase řecko – římském, jíž se účastnilo celkem devět oddílů z Karlovarského a Plzeňského kraje.

Kolektivy dospělí

A–tým (Fotbal, Dynamo Horšovský Týn) – Fotbalisté A mužstva Dynama Horšovský Týn v podzimní části mistrovského ročníku 2009/10 krajské I.B třídy skupiny A dosáhli jedinečného úspěchu, kterým je třináct vítězství v řadě. Jsou tak po podzimní části v čele tabulky s náskokem 14 bodů. Úspěch těší o to více, že když mužstvo bylo oslabeno o řadu zraněných hráčů, sáhli trenéři do mládeže a z mužstva dorostu doplnili A tým. Hráči rádi vzpomínají na utkání Konstantinovy Lázně - Dynamo, kdy Dynamo vstřelilo na půdě soupeře sedm branek.

A a B–tým (Fotbal, Jiskra Domažlice) – A–mužstvo obsadilo v sezoně 2008/2009 velmi pěkné 6. místo v divizní skupině A, kde již třetím rokem úspěšně reprezentuje náš okres. B mužstvo poprvé v historii postoupilo do I.A třídy. Ještě se doposud žádnému klubu z okresu nepovedlo se svojí rezervou postoupit tak vysoko.V sezoně 2009/2010 patří mezi špičku a usiluje o historický postup do krajského přeboru.

Štafeta 4x100 metrů (Atletika, AC Domažlice) – Ve složení Michal Jahn, Michal Čermák, Jan Halík a Jiří Faist se na mistrovství České republiky dospělých umístili na 4. místě. Současně v této disciplíně drží rekord Plzeňského kraje.

Družstvo mužů (Atletika, AC Domažlice) – Družstvo obsadilo 14. místo v mistrovství ČR družstev dospělých, druhé místo v A skupině I. ligy a postoupilo do baráže o Extraligu.

SDH Horní Kamenice (Sbor dobrovolných hasičů, SDH Horní Kamenice) – Družstvu se v tomto sportu povedlo získat titul Mistra republiky na MČR v Ústí nad Labem. Na tak malou vesnici je to opravdový úspěch!