Mezi českou špičkou, kde se mimo jiné bojovalo o poslední možnost nominovat se na Mistrovství Evropy do Berlína, se úspěšně předvedli i atleti z regionu.

Na dvoudenním klání nejlepšího umístění dosáhl borec ze Stříbra Tomáš Jaša, který pro letošní rok obléká dres AK Škoda Plzeň. V druhém dni soutěží a první běžecké disciplíně, kterou byl závod na 3000 metrů překážek, obsadil v nabité konkurenci sedmé místo výkonem 9:32,92 min.

Do Česka se vrátil tři dny před startem šampionátu z vysokohorského soustředění v italském Livignu.

„Pomýšlel jsem na daleko lepší čas, ale bohužel to nevyšlo. S umístěním jsem spokojený, zároveň ve srovnání se startem na extralize před měsícem se mi neběželo moc dobře. Nyní se chci kvalitně připravit na start ve finále ligové soutěže,“ sdělil krátce po doběhu šestadvacetiletý atlet.

Na stejné trati si jeden z cílů splnil sušický Pavel Štěpáník, který měl v plánu zaútočit na osobní rekord či se umístit v elitní desítce.

„Vydal jsem ze sebe všechno, v tom parném a dusném počasí dal dnešní stýpl opravdu zabrat.

Na osobák dnes nebylo, ale každé umístění v Top 10 se počítá,“ hodnotil spokojený svěřenec Vladimíra Bartůňka. Ve zbytku letošní dráhové sezóny bude chtít překonat čtyřminutovou hranici na ´Chodské 1500´ v Domažlicích a co nejlépe se umístit ve finále extraligy, které ho s týmem plzeňské Škody, kde hostuje, čeká 26. srpna.

Náročnou dvojkombinaci startů absolvoval v Kladně reprezentant AC Domažlice Šimon Ekl. V sobotu se srdnatě bil v druhém rozběhu na 800 metrů. V rychlém běhu využil toho, že se Lukáš Symerský pokoušel o splnění limitu a tak se na nic nečekalo. Šimon běžel takticky na 4.-5.místě a kvalitním závěrem se propracoval na třetí pozici, když doběhl v čase 1:53,94 min. Jednalo se o osobní rekord a do finálové osmičky neproklouzl o pouhých 79 setin vteřiny. S předvedeným výkonem a celkovým devátém místem mohl být po právu spokojený. S vidinou, že nemá co ztratit, nastoupil do nedělního finále na 1500 metrů.

Závod se rozběhl pozvolna, jak to na republikových šampionátech bývá zvykem, a to se Šimonovi nelíbilo a tak za to na metě 700 m vzal. Přehnal se přes vláček běžců a vytvořil si až čtyřicetimetrový náskok. V náběhu do závěrečného okruhu vedl před skupinou pronásledovatelů o tři sekundy. Podporován celým stadionem, který ho hnal kupředu, běžel vstříc velkému úspěchu. Nakonec podobně jako na slavné cyklistické Tour de France byl jeho útok zneškodněn a v závěrečných 200 metrech se přes něj přehnalo devět soupeřů. Šimon tak doběhl na 10. místě v čase 4:02,74 min. a za narušení taktických rošád favoritů byl mnohými atletickými ´bafuňáři´ oceněn.

„Chtěl jsem si jen vylepšit pozici a nakonec z toho vznikla taková show. Jsem rád, že se lidi bavili. Jen škoda, že jsem nastolené tempo nevydržel až do konce, tak třeba příště,“ usmíval se v cíli Ekl.

Hlavně zkušenosti z velkých akcí pak sbírali vrhači. V sektoru koulařů to byl Dominik Sládek, který výkonem 13,57 m bral čtrnácté místo. Zástupce domažlického AC tak značně zaostal za svým osobním rekordem, ale zároveň ve svých dvaceti letech měl možnost si zaházet s těmi nejlepšími v Česku. O tři příčky lepší umístění bral jeho oddílový kolega Tomáš Ott v soutěži kladivářů. S 7,26 kg vážícim náčiním zaznamenal dva platné pokusy, když delší z nich dolétl do vzdálenosti 49,39 m. Postup do finálové osmičky ležel zhruba o metr dále. Je to pro něj výzva do příští sezony.

Regionální atleti se na Mistrovství ČR dospělých rozhodně neztratili, byli vidět a vylepšili si osobní rekordy. Termínovka letošní sezony nabízí v srpnu vyvrcholení ligových soutěží, mítinky jako ´Chodská 1500´, Velká cena Chebu, Hvězdné házení či republikový šampionát do 22 let.

Ondřej Váchal