Jako první občan naší republiky absolvovala Yukon Quest, který se jezdí od roku 1984 ve stopě tzv. stezky zlaté horečky. Pedersen měla situaci jednodušší v tom, že na Aljašce dlouho žije. Tento závod má tři hlavní představitele: člověka, psa a přírodu. To je slabé slovo, drsnou přírodu. A mezi všemi se rozhoří vzájemný vztah. Nejvíce ho narušují právě klimatické podmínky arktického severu.

Člověk ze zemí na obratníku Raka si zimu na Aljašce nedokáže představit na vlastní kůži. Informace čerpá z televize, knížek nebo vtipů. Co třeba tenhle… Víte, kdy pozná eskymák, že je zima? Když se mu zlomí v zatáčce pes! Z Yukon Questu ovšem žádná podobná událost hlášena nebyla.

„Letošní Yukon Quest byl nejteplejší ve své osmnáctileté historii. Vždyť teploty neklesly pod minus dvacet. Ale pozor: během nedávného Copper Basinu byly teploty kolem čtyřiceti stupňů pod nulou,“ přibližuje Misha Pedersen.

Přes den to na Aljašce asi  jakžtakž jde, i když u normálního smrtelníka je to s otazníkem. Jenže noc, kdy se člověk moc nehýbe, to musí  být krize. Našinec by to řešil teplým několika vrstvami teplého oblečení, spacákem a možná ještě něčím tvrdým k pití.

„Mám teplé oblečení, dvě vrstvy oteplovaček, rukavice palčáky z bobra, přes obličej šálu. Pokud hodně fouká, tak si ještě dávám přes zimní bundu větrovku. Mezi povinné vybaveni musherů patří spacák do minus čtyřiceti stupňů. Alkohol určitě není vhodný,“ radí případným zájemcům o drsný závod česká Míša.

Yukon Quest, to je deset až čtrnáct dní na cestě. Kdo by si část závodu vyzkoušel a přenesl se v čase na konec devatenáctého století,  určitě by to pověstné zlato na Klondike nechali. Takto dlouhý závod vyžaduje pečlivou rekonvalescence musherů a jejich psů.

„Na některých stanovištích je pauza povinná. Jinak si délku etapy a přestávky určuje musher  sám. Čas na spánek je minimální. Například jsem ujela padesát mil a zakempovala jen na pět hodin a z toho spala tři. Zbytek času totiž zabere práce kolem psů,“ podotýká Misha Pedersen.

Představte si, že trávíte den na saních a v americké divočině rozhodně není hospoda na každém rohu.
„Na saních mám v dosahu  pamlsky a termosku na pití. Takže nemusím kvůli tomu zastavovat. Zmrazené jídlo si ohřívám v hrnci, když vařím psům maso, a to vodou získanou ze sněhu,“ přidává k dobru česká závodnice.

Zdá se tedy, že na trase mezi Fairbanksem a Whitehorse neexistuje žádný problém. A co když člověk potřebuje uprostřed etapy vykonat potřebu?
„To je úplně jednoduché. Stačí zastavit a sundat si kalhoty,“ směje si Pedersen.

A na závěr jeden minipříběh. Rodiče a děti. Někde si na rodinné vztahy stěžují, jinde si je nemohou vynachválit.  Tohle je rarita. Mishina maminka se ve svých 67 letech vydala z Prahy na Aljašku, aby dceru po  celou cestu provázela a pomáhala jí. Spala v náklaďáku, krmila psy. Prostě se z ní stala děvečka pro všechno. Tento tým nemohl nedojet…

Celkové pořadí YQ

Fairbanks – Whitehorse (1023 míle)
1. Hugh Neff          9 dní: 16 hod: 05 min
2. Allen Moore                          9:16:06
3. Lance Mackey                      9:21:30
4. Jake Berkowitz                   9:23:22
5. Brent Sass                           10:08:15
6. Joar Leifseth Ulson        10:09:24
7. Sonny Lindner                   10:09:38
8. Abbie West                         10:15:16
9. Kristy Berington              10:17,33
10. David Dalton                    11:04:03
11. Kyla Durham                    11:08:19
12. Trent Herbst                    11:15:43
13. Gus Guenther                   11:19:57
14. Paige Drobny                   11:20:17
15. Yuka Honda                      12:01:28
16. Brian Wilmshurst         12:11:24
17. Misha Pedersen           12:12:21
18. Marcelle Fressineau    15:06:11
19. Michael Telpin                15:06:56

Co možná ještě nevíte o mushingu

Charakteristika: mushingem bývají nazývány druhy sportů, ve kterých je člověk různými způsoby tažen jedním a více psy. Dělí se na individuální sporty, kdy se na tahu podílí jeden, maximálně dva psi, a na sporty psích spřežení, kdy se na tahu podílí dva a více psů. Člověk velící psům je musher.
Počátky: mushing vychází ze severských tradic, kdy člověk už před několika tisíci lety objevil, že psí přátelé může využít také k pomoci s přemisťováním a taháním těžkých nákladů a to jak po sněhu, tak na suchu. Lidé pak zjistili, že někteří psi se pro tuto práci hodí lépe, než jiní a začali  s plánovaným chovem psů, kteří vynikali ve velké vytrvalosti a spolehlivosti. Jelikož je člověk tvor soupeřivý, soutěž psích spřežení na sebe nenechala dlouho čekat.
První závody: oficiální klání psích spřežení  vznikly až po roce 1908. V té době byl založen první kynologický klub na světe, který vydal oficiální pravidla – All Alaska Sweeptakes. V roce 1966 vznikla mezinárodní organizace ISDRA – (International Sled Dog Racing Asociation), která tento sport propaguje po celém světě.
Slavné závody: Iditarod, Yukon Quest, All Alaska Sweepstakes, Alpentrail, Finnmarkslopet, La Grande Odyssée, Norway trail, Femundlopet, Oravský long, Polardistanc, J. Beargrease race.    
Mushing u nás: první oficiální závody se konaly v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. V současnosti spojuje toto odvětví své členy do Svazu sportu psích spřežení České republiky (SSSP). Jeho základní organizací je Musher club. Počet registrovaných klubů u nás je více než 40 a sdružují kolem 1 200 členů.
Známé závody v ČR: Šediváčkův long, Border rush, Českou Kanadou, Ledová jízda, Šediváčkova 33, Valašský Mid.         
Vybraná plemena: pro mushing se využívají: aljašský malamut, sibiřský husky, grónský pes, samojed, český horský pes, evropský saňový pes a alaskáni.

Jak se stát musherem

1. Najděte si na webu mushing.cz závody  a vyrazte tam. Sledujte v akci psy, závodníky i jejich pomocníky, závodníky. Načerpáte mnoho zkušeností.
2. Oslovte mushera, který má typ psů, co vás zajímá. Zajeďte za ním. Uvidíte, co obnáší zvolený styl života. Pochopíte rozdíly mezi plemeny. Začnete si formovat představu, co konkrétně chcete na musherském poli chtěli dělat.
3. Až se ujistíte, co od mushingu očekáváte, pak teprve uvažujte o koupi psa. Nejlépe od špičkových závodníků. Pokud již psa máte, vyjasněte si pouze kterou disciplínu a typ závodu preferujete.