Šest set diváků sledovalo minulou sobotu v Horšovském Týně třetí podnik Mezinárodního mistrovství ČR sajdkár a čtyřkolek. Na 1 950 metrů dlouhé trati soupeřilo 110 účastníků, včetně Švýcarů, Němců, Rakušanů a Slováků.


V sajdkárách o prvenství bojovali mistrovstvím světa ostřílení bratři Rozehnalové a Čermákové. Prvně jmenovaní si budovali náskok, jenže před cílem 2. rozjížďky „vypletli“ přední kolo, převrátili se a dojeli druzí. Závod vyhráli druzí z 1. rozjížďky Čermákové, protože v případě rovnosti bodů z obou jízd rozhodovalo pořadí ve 2. závodě. „Výborný výkon podali Kříž s čtyřnásobným mistrem republiky Gažíkem. Těm je dohromady 102 let. Škoda pádu na lavici v horní pasáži trati,“ říká Jiří Voráček z pořádajícího AMK H. Týn.

Zmiňovaní nakonec v souboji o třetí místo podlehli posádce Diblík – Novotný, který se v roce 1994 se svým otcem stal Mistrem Evropy! „Letitá zkušenost byla znát a Novotný na místě spolujezdce dělal divy. Na třetím místě má velký podíl,“ popsal komentátor závodu Karel Mařík.

Kvalitně obsazen byl i „mistrák“ čtyřkolek. První rozjížďku na rozbité trati vyhrál po těsném souboji Tušl před Liškou, ve druhé uspěl účastník závodů v Evropě a vítěz „mistráku“ v Itálii Liška. I zde proto o celkovém vítězi rozhodovalo pořadí ve druhé rozjížďce a zvítězil Liška. Zajímavý závod „udělal“ dvojnásobný mistr republiky a držitel několika mezinárodních trofejí Josef Císař. Toho v první jízdě zradil stroj. Ve 2. rozjížďce se probil ze zadních pozic až na třetí místo.

Jako jediný zástupce okresu ve společnosti čtveřice mistrů republiky a dalších třinácti jezdců postavil na start svoji 150 kg vážící Yamahu 450 Václav Podskalský z Domažlic. Jezdec registrovaný za SMS Nepomuk ve čtyřkolkách jede premiérovou sezonu. V minulém závodě v Poříčí nad Sázavou dojel na skvělém sedmém místě, v Týně ale nedopadl, jak by si přál. „V první jízdě jsem měl krizi a dojel čtrnáctý, ve druhé rozjížďce už jsem měl dobrý start i časy, takže jsem byl v cíli jedenáctý,“ řekl Podskalský. V žebříčku šestadvaceti jezdců je po třech závodech čtrnáctý.

Na lavicích byly k vidění skoky dlouhé až dvacet metrů, daleko se létalo i v roklích nad a pod věží. Pro jezdce byl náročný zejména „padák“ u lesíku. „Tam se neskáče daleko, ale je to skok do propasti. Protože se rozjíždíte po rovince, pak vidíte jen vrcholky stromů, je to náročné na psychiku,“ popsal Podskalský jeden z těžkých úseků trati. „Navíc je po dopadu třeba točit doprava, takže když vás to rozhodí, jdete do stromů.“

Ve vloženém závodě Přebor ČR startoval i týnský jezdec Marek Levý. Tomu vyšla lépe 1. rozjížďka, celkově skončil na pěkném čtvrtém místě. Z vítězství se radoval teprve 14letý Jiří Kašpar. Na zkrácené trati předvedli svůj um se čtyřkolkami i junioři, často i sedmiletí špunti, po nich na motorkách veteráni.