Zatímco Karel Rada získal v třítýdenním sledu celkem tři republikové tituly v kategoriích masters i mužů do 105 kg, Jan More tvrdě vybojoval titul mistra ČR v kategorii dorostenců do 74 kg.

Karel Rada se po prvním letošním triumfu na závodech masters v Sedlčanech pokusil získat i republikový titul mezi muži na Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji.

Soutěž se konala 16. ledna v Lukově u Zlína. Karel sice ještě nikdy nezávodil ve dvou týdnech po sobě, ale v Lukově se ukázal v dobré formě, když dokázal pro staňkovský trojboj získat historicky první titul mistra ČR v kategorii mužů do 105 kg. Titul mu zajistily výkony 260 kg v dřepu, 160 kg v tlaku na lavici a 270 kg v mrtvém tahu.

Karla navíc čekalo ještě otevřené Mistrovství ČR masters s podpůrnými dresy, které hostila hala v Praze-Chodově.

Ačkoliv se na klání nemohl plně připravit, protože soutěž v dresu vyžaduje delší přípravu, dokázal celkovým výkonem 770 kg získat třetí republikový titul v řadě, když po úspěšném dřepu 290 kg vyrovnal svůj nejlepší výkon v tlaku na lavici 210 kg a nakonec zvedl v mrtvém tahu 270 kg.

Jan More nastoupil na Mistrovství ČR dorostu a juniorů 2016 s mezinárodní účastí, které se uskutečnilo předchozí den také na pražském Chodově. Honza svoji poslední juniorskou sezonu začal 2. místem na přeboru ČR v Sedlčanech, kde více nazvedal jen Ladislav Přibílík z Kuřimi, a proto měl motivaci svého tradičního rivala konečně porazit. Po dřepu na povedených 225 kg na soupeře ztrácel 5 kg. Tlak na lavici se však Honzovi poslední dobou daří, a tak si třetím pokusem na 165 kg dokázal zlepšil osobní maximum, jež mu připravilo výbornou výchozí pozici před mrtvým tahem. Jelikož vedl o 15 kg a byl lehčí, stačilo mu soupeře jen dorovnávat. Honza začal opatrně na 215 kg, na což jeho protivník odpověděl s 240 kg. Druhým pokusem na 230 kg však Přibílka donutil k navýšení, které již nezvládl.

Po třetím pokusu na 237,5 kg se tak mohl radovat z mistrovského titulu. Honzovi radost z vítězství nezkazila ani jeho první dopingová kontrola ve sportovní kariéře.

Oba staňkovští powerlifteři se díky svým výkonům na republikových mistrovstvích kvalifikovali na evropské a světové soutěže. Již v březnu tak estonské Tartu hostí Mistrovství Evropy dorostu a juniorů v klasickém silovém trojboji, kde bude Jan More reprezentovat Českou republiku.

Josef Šitera