Letošní rok je významný pro futsalisty Ajaxu Staňkov hned ze dvou důvodů. B-tým pod dosáhl v uplynulé sezoně okresní soutěže prvního místa. K titulu ho dovedly zejména góly živou vodou pokropeného ostrostřelce Karla Žáčka. Stalo se tak u příležitosti výročí deseti odehraných ročníků v západočeské divizi.

Společná oslava těchto dvou významných událostí proběhne v sobotu 18. července v Hlohové nedaleko Staňkova.
Ajax jako futsalový klub vznikl závěrem roku 1996 ve staňkovské hospodě U Tří sluncí. Za zakladatele se považují Viktor Steinbach, Jindřich Hrach a Karel Žáček.

Poprvé na veřejnosti se nový tým objevil v lednu 1997 na halovém turnaji ve staňkovské sokolovně. Tento turnaj se podařilo Ajaxu vyhrát a v sezoně 1997/98 se přihlásil do okresní ligy malého fotbalu. Domácí zápasy hrál buď v Čermné nebo v Hlohové na travnatém povrchu. Postupem času se tým vypracoval až na vítěze okresní ligy a v roce 1999 staňkovští postoupili jako vůbec první futsalový tým z Domažlicka do západočeské divize, která se hraje v zimním období ve sportovní hale.

První sezona byla pro nováčka něčím úplně novým a cílem byla samozřejmě záchrana. Týmu se nakonec podařilo skončit na celkovém devátém místě ze 14 týmů a zajistit si tak účast i v následující sezoně. V dalších devíti ročnících Ajax získával na zkušenostech a přibývaly také úspěchy. Ve dvou sezonách skončilo mužstvo na druhém místě s malým bodovým odstupem od prvního místa. V posledních ročnících se však rapidně zvedla kvalita divize a tým musel často bojovat o záchranu až do posledního kola. V sezoně 2007/2008 se Ajax Staňkov zachránil dokonce až brankou Viktora Steinbacha v poslední minutě posledního zápasu s Rabbitem Plzeň.

V mužstvu se za těch deset let vystřídala řada futsalistů. Mezi minulé i současné opory patří rozhodně Aleš Kmetík, který se stal postrachem pro všechny soupeře. V sezoně 2002/2003 se mu povedlo rozvlnit síť hned v 65 případech a celkem jeho střelecký účet již přesáhl neuvěřitelných 400 branek.
Dalším z významných hráčů je například brankář Vladimír Bočan, spolehlivý střelec gólů Miroslav Vachtl nebo šikovný útočník s tvrdou střelou Jan Procházka – opora současného fotbalového klubu FK Holýšov.

Na akci v Hlohové by se měla dostavit většina bývalých i současných členů futsalového klubu Ajaxu Staňkov, ze kterých se vytvoří týmy na turnaj o zajímavé ceny. Rovněž se bude předávat pohár pro B-tým za vítězství v okresní lize a připraveno je bohaté občerstvení pro všechny hráče i pro ostatní fanoušky futsalu.

Autor: Martin Steinbach