Známé české přísloví praví: ´Těžko na cvičišti, lehko na bojišti!´

Převedeno do současné sportovní terminologie to znamená, že v závodech se výsledkově projeví, kdo má kolik natrénováno.

Touto filozofií se řídí i úspěšný domažlický atletický klub Mílaři a platí to nejen pro jeho dospělé reprezentanty, ale ve stejné míře i pro výchovu jejich nadějných dětských a mládežnických nástupců.

A právě pro sportovně založené děti Mílaři tradičně uspořádali čtyřdenní jarní soustředění na Šumavě v Prášilech. Pod vedením osmi zkušených trenérů v čele s aktuálně vedoucím závodníkem mužské kategorie celoročního prestižního seriálu Běžec Chodska Jiřím Vojákem se ho zúčastnilo bezmála padesát dětí.

K ubytování jim stejně jako v letech minulých kvalitně posloužila bývalá vojenská rota předělaná na penzion. „Zázemí je tam velice dobré a tréninkové podmínky naprosto ideální. Využili jsme tartanovou dráhu, víceúčelové hřiště, venkovní posilovací stroje, kurty na tenis i písečné hřiště na volejbal,“ pochvaloval si Jiří Voják.

Náplň tréninků měli malí atleti pestrou a zábavnou. „Začínali jsme ranní rozcvičkou už před snídaní. Vlastní tréninkové fáze byly rozděleny na dopolední a odpolední. Večer pak následoval program spojený s doprovodnými hrami. Děti navíc absolvovali kontrolní desetiboj na porovnání výkonnosti pro další fázi sezony,“ popsal náplň soustředění velký běžecký vzor pro všechny účastníky.

Samotné tréninkové jednotky byly zaměřeny na obecný rozvoj atletických disciplín a zdokonalení tech-niky. Užší specializace na jednotlivé disciplíny je preferována spíše až u starších ročníků. Nechyběla samozřejmě ani potřebná regenerace včetně pravidelného využití vnitřního bazénu.

„Páteční druhá fáze soustředění byla ještě zpestřena výletem na Prášilské jezero, který si všichni užili,“ doplnil na závěr Jiří Voják.