Ten hostil turecký Istanbul a Kroměřížané obhajovali páté místo. To se jim však nepovedlo, když nakonec skončili až sedmí.

„Letos jsme chtěli skončit nejhůře pátí, zvláště, když nás reprezentoval dvacetiletý Tanzánec Ezekiel Jafari Ngimba, kterého loni atletická federace IAAF vyhlásila běžeckým talentem roku. Zaběhl totiž půlmaratón za 1:01:28 hodiny,“ prozradil představy oddílu Martin Frei.

Na start tradičního závodu se postavilo 120 běžců reprezentujících dvacet evropských týmů.

„Před závodem celý týden pršelo, v pátek a v sobotu se vyjasnilo, takže se udělalo celkem teplo. Co se týče trati, ta byla profilem pěkná, povrchem mi však vůbec neseděla. Vypadala, jako když se staví silnice. Byl to samý písek s kamínky. Navíc naše kategorie běžela až jako poslední, takže místy jsme se bořili,“ informoval dále mladý domažlický běžec a pokračoval: „Od startu se závodní pole natáhlo, s čelem běžel Ngimba, další naši dva závodnici Jan Kreisinger s Tomášem Bláhou se pohybovali okolo 40. a 50. místa, já jsem snažil držet s nimi, Robert Štefko začínal pomaleji, ´zezadu´. Ve druhém kole jsem doběhl do míst, kde jsem se hodně ´zabořil´ a ztratil jsem kontakt s kluky. Snažil jsem se je dotáhnout, ale nohy prostě ´nešly´. Navíc mě doběhl Robert Štefko, se kterým jsem ještě chvilku běžel, ale poté mi utekl. Navíc ve třetím kole jsem se zabořil tak, že když jsem vytahoval nohu, měl jsem pocit, že tahám deset kilogramů navíc!“

Martin Frei nakonec skončil šestaosmdesátý. Nejvíce se dařilo z kroměřížských běžců Tanzánijci, který byl celkově šestý a především díky němu tým Kroměříže neobsadil horší než sedmé místo. Další pořadí atletů Kroměříž bylo následující: 40. Kresinger, 44. Štefko a 47. Bláha.„Všichni jsme byli určitě zklamaní. Bohužel nám to nevyšlo,“ neskrýval zklamání Frei, který týmu svým umístěním tentokrát nepřispěl. Na PMEZ může totiž startovat šest běžců, přičemž první čtyři nejlepší bodují. Kroměřížští vzhledem ke zranění Pavla Faschingbauera odcestovali pouze v pěti, ´Černý Petr´ v podobě nebodujícího tak zbyl tentokrát na Martina.

„I když jsem nezaběhl podle svých představ, byla to pro mě další dobrá zkušenost,“ dodal Martin Frei, který se 28. února zúčastní tradičního závodu běžců kroměřížského oddílu, Rohalovské desítky.