Domažlický rodák Martin Frei, který v posledních letech hájí barvy běžeckého klubu AK Kroměříž, o uplynulém víkendu se svými kolegy Milanem Kocourkem, Janem Kreisingerem, Tomášem Bláhou, Róbertem Štefkem či tanzánským běžcem Pascalem Mombo Sarwatem účastnil 47. ročníku Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ) v krosu.

„Jednalo se již o naši sedmou účast v této odnoži evropského klubového zápolení, přičemž loni v Istanbulu jsme obsadili 7. místo. Historicky nejlepším umístěním je 5. místo, které jsme vybojovali v roce 2008 v portugalské Albufeiře,“ připomněl historii domažlický Martin Frei a pokračoval: „Tentokrát jsme běželi ´desítku´, která byla rozdělena na pět dvoukilometrových okruhů. I když bylo krásných šestnáct stupňů, den před závodem pršelo a navlhlou trať nám navíc rozdupaly předešlé kategorie.“

Martin Frei má rád pevnou půdu pod nohama, proto se mu ve Španělsku neběželo ideálně. „Nejlepší časy jsem zaběhl v posledních dvou kolech. To jsem předběhl asi deset soupeřů a cílovou pásku jsem nakonec proťal jen čtrnáct vteřin za Honzou Kreisingerem,“ prozradil spokojený Frei a pokračoval: „Trochu smolně si v závodě počínal můj kolega Pascal. V průběhu druhého kola mu někdo šlápl na levou tretru a zul mu ji. Pascal pokračoval dál, na první dva Španěly kvůli získanému handicapu nestačil, ale před Italem de Nardem si držel odstup. Polobosý Pascal se svou nevýhodou bojoval celý zbytek mistrovského závodu (více než 6 km!) a když na něj v posledním kole zle dotíral, nachystal se na finiš. Vtom však přišla nepříjemná věc, kdy o kolo zpět běžící závodník zavinil, že pořadatelé nevědomky navedli v tu chvíli pro bronz běžícího Pascala Sarwata do průběžné rovinky místo cílové. Ten poté musel přeskočit hrazení, přičemž dopadl na bosou, kluzkou nohu a upadl. V té chvíli ho Ital předběhl a minimální náskok uhájil až na cílovou pásku. Pascal Mombo Sarwat doběhl tedy smolně těsně čtvrtý, pouhých 9 vteřin za vítězným Bezabehem, úřadujícím mistrem Evropy v krosu.“

Třiapadesátá příčka mezi evropskou špičkou Martinovi Freiovi udělala radost. A jaká byla odměna? „Večer jsme se šli za odměnu podívat na španělskou ligu. Byl to nezapomenutelný zážitek! Čtyřicetitisícový stadion byl vyprodaný, takže jsem si zažil krásnou atmosféru,“ prozradil Frei.

Domažlického rodáka už za týden čeká další běžecký podnik. „Měl jsem závodit v Lucembursku, ale ve stejném termínu máme oddílový závod na Moravě, kterému musím dát přednost. Ale poběží se tam desítka na silnici, což je po předešlých krosech trochu změna a uvidím, jak se mi bude dařit,“ ukončil Frei.