Start byl intervalově po 30 vteřinách. Jako první se na trať po loukách v Caparticích vydala nejmladší účastnice – předžačka Marie Machová. První strhující duel se odehrál mezi mladšími žáky na trati 2 km, kde o vítězi ve prospěch Honsy před Kalivodou (Fischer Ski klub Šumava Vimperk) rozhodla jediná desetina. Z pořádajícího oddílu v mládežnických kategorií se představila pouze Barbora Beroušková, která získala v mladších dorostenkách 2. místo, když na tříkilometrové trati ztratila na vítěznou Willmannovou 30 vteřin. „Jelo se mi dobře, tratě byly v této nadmořské výšce parádně upravené, jen škoda, že nevysvitlo sluníčko. Máza byla obstojná, ale chyběl trenér Razým, který byl s družstvem dospělých na Českém poháru v Novém Městě na Moravě, kde připravoval lyže mé sestře Kateřině," uvedla patnáctiletá lyžařka z Postřekova.

V ženách do 35 let zvítězila na sedmikilometrové trati Lucie Prokešová ze Sport Clubu Plzeň,v kategorii žen nad 35 let pak na kratší trati 5 km vyhrála Olga Honsová z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk. Obě startovaly na svých tratích jako jediné.

V mužských kategoriích startovalo celkem 14 borců. Z toho polovina byla z pořádajícího oddílu. Absolutním vítězem 25. ročníku tradičního lyžařského zápolení se stal Tomáš Veber z LK Tatran Chodov, který 15 km zvládl v čase 50:50. Druhému Pavláskovi z Vimperka nadělil přes dvě a půlminuty. Třetí Šimurda byl o další minutu zpět. Tito borci startovali v kategorii nad 40 let. V kategorii do 40 let závodili pouze dva borci a oba domácí, vrchní rolbař Ján Maník, který vyhrál s časem 1:04:35 před oddílovým kolegou a věkem ještě starším dorostencem Janem Strnadem o víc jak deset minut. Muže nad 50 let ovládl s pětiminutovým náskokem Oldřich Kovařík z OaS Český les, který na trati strávil 55:09. O dvě sekundy zůstal za hranicí 60 minut domácí Pavel Beroušek (pořadatel běžeckého seriálu Běžec Chodska). Bronz uhájil až v posledním kole Miroslav Benda z Domažlic, když na něj vehementně dotíral o jedenáct let starší Jiří Královec, startující za LK Tatran Chodov. Čas Bendy 1:02:00 byl nakonec o 17 vteřin lepší než čas trenéra domažlických atletů. Pole závodníků uzavřel Josef Záhoř, který pomáhá na všech akcích spjatých s chodovskými lyžaři a běžci.

A jak letošek hodnotí ředitelka závodu Hana Váchalová? „Po loňské odmlce, kdy jsme nemohli závod uspořádat, jsme rádi, že jsme na druhý pokus uspěli. Spokojenost převládá z účasti závodníků z Vimperka, naopak tristní byl počet závodníků v hlavních kategoriích mužů a žen. Chci poděkovat za pomoc funkcionářům z našich řad, kteří i díky výbornému zázemí oddílové chaty přispěli ke zdárnému uskutečnění závodu. Velký dík patří panu Kovaříkovi, který obstaral sponzorský dar ve formě krásných pohárů na tento jubilejní ročník," neskrývala potěšení Váchalová.

Celkově startovalo 41 borců, což je o pět více než před dvěma lety. Kuriozitou je omluva jednoho z předem přihlášených závodníků, který místo na závod cestoval do porodnice, kde se mu narodila dcera Ema. Do příštího roku přislíbil účast na závodě v den narozeního své dcery. Během závodu bylo mrazivé počasí, teploměr se pohyboval kolem – 3°C a louky v Caparticích pokrýval mlžný opar. Už teď se členové LK Tatran Chodov těší na příští ročník a doufají v lepší účast.⋌Autor: Ondřej Váchal