Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malec byl hlavním startérem Evropského poháru ve slalomu

Domažlice /100 let Sněhařů/ – Narodil se v Netolicích, v mládí hrával hokej za České Budějovice, nakonec se stal uznávaným lyžařským rozhodčím. Miloš Malec se výrazně zasloužil o rozvoj lyžování, za což obdržel vyznamenání všech tří stupňů Medaile za zásluhy o rozvoj čs. tělovýchovy a sportu a medaile Miroslava Tyrše.

3.2.2013
SDÍLEJ:

Miloš Malec.Foto: Archiv

„Do Domažlic jsem přišel na podzim v roce 1948 jako voják. V Alejích hrála každou středu plukovní hudba. Mezi posluchači jsem uviděl tři děvčata a mezi nimi i moji pozdější ženu Evu. Ta chodila cvičit do Sokola a zároveň byla členkou lyžařského oddílu TJ Jiskra Domažlice. Seznámila mě se zdejšími funkcionáři a já jim začal pomáhat. A jak to obvykle bývá, když někomu podáte prst, chňapne vám celou ruku. Stal jsem se členem výboru TJ Jiskry Domažlice. Měl jsem na starosti výstavbu a obnovu tělovýchovných zařízení," vzpomíná na začátky v lyžařském oddílu téměř devadesátiletý Miloš Malec a pokračuje: „Dále jsem byl členem okresního výboru ČSTV, kde jsem měl funkci předsedy stavební komise, rovněž jsem byl předsedou komise rozhodčích v lyžování, kde jsem od třetí třídy přes druhou získal jedničku. A tak jsem se zúčastňoval veškerých lyžařských závodů, ať už běžeckých či sjezdů, které pořádala Jiskra. Na našem okrese jich bylo spousta, ale moc jich nezůstalo. Tenkrát to byly soutěže, na které se sjelo z Čech a Moravy třeba 250 závodníků. A to byla fuška nejen pro mě jako hlavního rozhodčího, ale i pro ty, co se starali o organizaci či ubytování závodníků."

Miloš Malec závodně moc nelyžoval. „Bylo to hobby, jezdil jsem na běžkách i na sjezdovkách. „Samozřejmě, že jsem si i zazávodil, ale já byl především delegovaný rozhodčí, který pravidelně každý rok objížděl přebory (mistrovství Čech a Moravy) a také ´majstrovstvá´ (mistrovství republiky na Slovensku). Měl jsem za úkol napsat zprávu o průběhu těchto závodů. Vyvrcholením mé aktivní činnosti rozhodčího bylo, když jsem se jako startér zúčastnil Evropského poháru ve slalomu na Javoru a na Špičáku."

Současný zasloužilý člen SK Sněhaři Domažlice se rovněž podílel na výstavbě sjezdovky na Čerchově, Sádku a lyžařského areálu v Caparticích. „Na Čerchově se použily dva vleky. Já sám jsem tam byl několikrát. Pamatuji se, že se chodilo pěšky. Tehdy bylo hraniční pásmo za Čerchovem, ale posléze se postupně začalo stahovat a už tam nemohl jít každý, ale jen prověření lidé. Na ´horizontále´ tak čekal voják, který se nás ptal, kam jdeme, a volal nahoru ´soudruh major, je tady ňáký ten a ten, možem ho pustit? A ten řekl jo, nebo ne. A zpátky to bylo to samé. Nakonec to dopadlo tak, že území nad horizontálou padlo také do hraničního pásma, odmontovali jsme vleky a chata tam zůstala. Naštěstí tu byla snaha ´okresu´ oživit turistický ruch a navíc místopředseda ONV byl velký příznivec sportu, a tak se dojednala náhrada za sjezdovku, která se mohla do budoucna rozvíjet nebo se rozvíjela, na Haltravě. A tak Čerchov vystřídal Sádek," přidává další vzpomínky Malec.

Není bez zajímavosti, že se podílel rovněž na výstavbě tribuny, tehdejší škvárové dráhy a fotbalového hřiště, a pomáhal i s výstavbou tenisových kurtů s ubytovnou Na Střelnici. „V padesátých letech se konala na náměstí armádní přehlídka, a tak sportovní areál Na Střelnici kromě budovy pro správce srovnali se zemí, aby se tam mohli vojáci shromáždit k pochodu na náměstí. A já jsem byl pak pověřen, abych sportovní areál opět vybudoval. Pamatuji si, že položení dráhy a výstavbu hřiště nám komplikovala bažina. Problém jsme tehdy vyřešili tím, že jsme udělali šachtu, do které vedly drenáže, a z té se buď voda odpařila, nebo se vyčerpala. Nyní už jsou jiné technologie, ale tenkrát to jinak nešlo," prozradil komplikace při znovubudování sportovního areálu Na Střelnici tehdejší člen TJ Jiskry Domažlice. ⋌Karel Fait

Autor: Redakce

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení