Již v útlém dětském věku se na běžkách pohybovala v okolí svého bydliště na zasněžených loukách, zamrzlém rybníce či v nedalekém lyžařském středisku v Caparticích případně na „Signálce" pod Čerchovem.

K závodům v běhu na lyžích ji společně s bratrem Martinem přivedl jejich otec Bohumil Váchal. Od 70. let minulého století sbírala lyžařka z malebné vesničky na Chodsku úspěchy v okresních i krajských soutěží a připsala si i několik startů na republikových šampionátech. Celou svoji závodní kariéru byla oddaná mateřskému oddílu LK Tatran Chodov, se kterým v minulosti postoupila do národní ligy v lyžování. Chodovští v té době spolu s Karlovými Vary a RH Plzeň reprezentovali tehdejší Západočeský kraj v této prestižní soutěži. I díky tomu si vyjela první výkonnostní třídu v běhu na lyžích.

Od roku 2012 je předsedkyní chodovských lyžařů a je v čele pořadatelského týmu, který každoročně pořádá lyžařský závod Výhledská 15 jako „Memoriál Bohumila Váchala" a Podčerchovský kros na Babí hoře u Chodova, který je zařazen do seriálu Běžec Chodska.

Když zrovna nepomáhá na atletických či lyžařských závodech, tak podporuje svého bratra Martina při běžeckých závodech na Domažlicku či synovce Ondru v jeho snažení na atletických oválech. Ráda se také stará o svoji zahrádku a každý rok podniká pravidelné výlety do horských oblastí, kde čerpá potřebnou energii na její aktivity. Přejeme hodně zdraví, elánu, radosti a stálé vitality do dalších let. (ova)