Stejně jako Martinovu sestru Hanu ho k lyžování přivedl jeho otec Bohumil Váchal, taktéž vynikající lyžař. S lyžováním začal v deseti letech a postupem času se přidala i atletika a fotbal. Po celou dobu své kariéry prokazuje věrnost mateřskému oddílu LK Tatran Chodov. Pouze při vojenské službě závodil za RH Plzeň, kde ho měl na starosti trenér Vogeltanz. V žákovských a dorosteneckých kategoriích zvítězil v několika závodech krajské úrovně jak v přespolním běhu, tak v běžeckém lyžování. V dorostencích si cení účasti na mistrovství Čech v běžeckém lyžování. Neztratil se ani v celostátním zápolení, kde se několikrát umístil v elitní desítce. Top výkon je vítězství v mužích na vojenské prezenční službě, kde vybojoval titul přeborníka Ministerstva vnitra ČSSR v Harrachově v lyžování za rok 1984. O rok později vyhrál v útvarovém přeboru v lyžování na 10 km v Železné Rudě. Největší úspěchy v běhu na lyžích tak získával především ´na vojně´ a spoustu prvních míst sbíral v letech 1983 – 1985. Zúčastnil se i Československých přeborů za Rudou hvězdu Plzeň. V atletice se účastnil hlavně přespolních běhů, kde se pravidelně umisťoval na krajských přeborech do třetího místa.

V současné době jsou jeho hlavní závodní náplní podniky Běžce Chodska. V roce 2011 zvítězil v celkovém pořadí v kategorii 40 – 49 let. V loňském roce ve stejné kategorii obsadil druhé místo. Letošní přechod do kategorii padesátníků zvládá skvěle a při čtyřech startech ještě nenašel přemožitele. Mimo jiné občas trénuje se svým synem Ondřejem, který pokračuje v tradici a aktivně se věnuje atletice. Poslední závod Horem dolem Chospílem Martin Váchal neabsolvoval, jelikož se konala oslava v Horšovském Týně, kde žije se svou rodinou. Zde mu jeho kamarádi přišli popřát k padesátinám v retro lyžařském oblečení z dob jeho největší slávy.

Martin má spoustu kamarádů, kolegů a příznivců, kteří mu fandí. Všichni mu přejme hlavně zdraví, které je u sportování a sportovních výkonů nejdůležitější.