Mistrovské závody byly rozděleny do tří dnů, když během čtvrtka a pátku se závodilo v lyžařském areálu Vesec. Neděle patřila obávanému výjezdu na Ještěd. Na svatého Václava byl na programu sprint volným způsobem. V něm se do finálového klání probojovala ve starších dorostenkách Barbora Beroušková a mezi ženami Kateřina Beroušková. Barbora se ve sprintu volným způsobem na 1,3 km ve finálové jízdě držela v kontaktu s nejlepšími a díky premiérovému skalpu dorostenecké favoritky a české reprezentantky Barbory Havlíčkové obsadila třetí místo.

Cenný kov stejného lesku vybojovala i její sestra Kateřina. Ta není specialistkou na sprinterské disciplíny, přesto se v doplňkové disciplíně ukázala v dobrém světle. Po nepříliš vydařeném startu se v průběhu závodu rozjela a ve velmi těsném finiši uzmula třetí pozici. Nejlepšího výsledku „našich“ pak dosáhl Luděk Šeller. Ten znalost místních tratí potvrdil hlavně ve finále, kde se po takticky vyzrálém výkonu mohl radovat z vítězství. Jako mistr republiky za sebou nechal elitní české lyžaře v čele s Dušanem Kožíškem a Alešem Razýmem.
Závodní program pokračoval v sobotu distančními závody volným způsobem. Starší dorostenky čekalo 6,6 km, ženy měly na programu 10 km a muži měli za úkol zvládnout porci 15 km.

Slušnou letní formu potvrdila Barbora, která sedm kilometrů zajela v čase 18:50 a získala znovu bronzovou medaili. Zároveň se jednalo o první mistrovskou medaili z distančního závodu v kariéře mladé lyžařky. Deset kilometrů potom absolvovala Kateřina, která od brzkých ranních hodin bojovala s bolestí břicha. S vypětím všech sil se prala do posledních metrů o vítězství, které jí nakonec o pouhé dvě sekundy uteklo. Šestadvacetiletá lyžařka z Postřekova tak brala stříbrnou medaili, když 10 km zvládla v čase 25:23. Čtyři kola o celkové vzdálenosti 15 km pak na sedmém místě dokončil Šeller. Časomíra mu změřila 30:15.

Tradiční vyvrcholení šampionátu obstaral atraktivní, ale velmi náročný výjezd na Ještěd. Toho se kromě profesionálních závodníků z reprezentace, výkonnostních lyžařů či amatérských nadšenců zúčastnili i dálkoví běžci. Na startu se tak objevila i výborná „laufařka“ Kateřina Smutná. Hromadný start všech kategorií se odehrál v Janově Dolu u Osečné a cíl byl na vrcholu Ještědu (1012 m.n.m.). „Při nedělním výjezdu mě překvapilo, že na rozdíl od předchozích závodů jsem Katku Smutnou při soupažové části měla vizuálně kousek před sebou. Po zhruba dvou kilometrech jsem se odpoutala od ostatních soupeřek a pokračovala ve stíhacím sólo závodu. Výborně připravenou Katku se mi dostihnout nepodařilo, přesto druhé místo a ztrátu půlminuty považuji za dobrý výkon,“ zhodnotila nedělní vystoupení Kateřina Beroušková.

Její sestra Barbora ke dvěma bronzovým medailím z předchozího programu přidala další slitinu mědi a cínu z náročného dvanáctikilometrového výjezdu na Ještěd.

„V letošním roce jsme opět trošku přitvrdili v přípravě a ve srovnání s loňským rokem mám natrénováno více hodin. S trenérem Vláďou Razýmem máme v plánu na konci října první „zimní“ soustředění ve švýcarském Davosu, kde bychom rádi trénovali už na sněhu. První závody mě čekají na přelomu listopadu a prosince,“ nastínila plány Kateřina Beroušková, nejúspěšnější česká lyžařka loňské sezony.
Poté, co letos v červnu úspěšně dokončila magisterské studium na ZČU, se odchovankyně LK Tatran Chodov rozhodla naplno věnovat lyžování. Vzhledem k nevhodně nastaveným podmínkám v reprezentaci si lyžařka z Chodska financuje veškerou přípravu z vlastních zdrojů a za pomoci partnerů. „Chtěla bych poděkovat především Obci Postřekov, Viole Domažlice, G.T.S. Poběžovice či Plzeňskému kraji. Děkuji i všem ostatním a doufám, že mě čeká úspěšná sezona s vrcholem na Olympijských hrách v Pchjongčchangu,“ vzkazuje všem svým příznivcům. Autor: Ondřej Váchal