Zakladateli byli Ladislav Duchek a Josef Mikoláš. „Navázali jsme na zaniklé tradice slavného kdyňského lyžování. Největší úspěchy náš oddíl měl již v letech 1964 - 1967,“ začal s historií tehdejší předseda Sokolu Josef Mikoláš a pokračoval: „Zakládající aktivní člen oddílu byl Láďa Duchek, který se v dorostenecké kategorii stal okresním i krajským přeborníkem v běhu na lyžích.“
V běhu na lyžích pokračoval v RH Plzeň a dále při základní vojenské službě v RH Semily. „Náš oddíl reprezentoval jako junior v Harrachově na mistrovství ČSSR, kde se umístil na devátém místě,“ dodal Mikoláš.
Jeho bratr Josef Duchek se v roce 1967 rovněž jako junior umístil v žebříčku juniorů na 20. místě. Při vojenské základní službě v Dukle Liberec byl dokonce nominován jako biatlonista do širšího výběru reprezentačního mužstva ČSSR.
Také třetí Duchek, Karel, pokračoval úspěšně ve stopách svých bratrů. V žákovských kategoriích byl okresním i krajským přeborníkem. V dalších letech vyhrával větší závody na Šumavě, jako byly 15 km Šumavou a další. Ještě větších sportovních úspěchů se dočkal jako běžec na suchu v atletických oddílech.
„TJ Sokol měl štěstí a cit při výběru dobrých běžců, nejvíce mužů, a dobře reprezentoval slávu běžeckého lyžování na Kdyňsku pod stálým vedením trenéra lyžování II. třídy Josefa Mikoláše. „Často nám zde pomáhal rovněž trenér I. třídy lyžování Gábi Koubek z Tréninkového střediska mládeže Domažlice,“ dodal Mikoláš a zavzpomínal na ´staré časy´, kdy byl Koubek dokonce vyslýchán na policii: „On pořád jen běhal. Tehdá někdo zapálil stoh, a když si toho lidé všimli, Gábi zrovna běžel okolo. Dalo to pak hodně práce, abychom to na bezpečnosti vysvětlili.“
Velmi dobrých sportovních výsledků dosahovali mimo bratří Duchků i Bohumil Černý, Jan Weis, František Schleis a Josef Kolbek. Z mladších pak Petr Mikoláš, Jiří Kadlec, Karel Šlajer, Jaroslav Strnad, Pavel Voráč a mnoho dalších.
„I po této éře oddíl dosahoval rovněž dobrých výsledků. V důsledku špatných sněhových podmínek v posledních letech je činnost oddílu minimální,“ dodal Mikoláš.