Ten počátkem září startoval na Mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide. Pořadatelé v oblíbeném lyžařském středisku bikerům připravili technicky náročnou trať bez větších kopců. To z Čechů nakonec sedělo nejvíce Tereze Sáskové, která v závodě juniorek vybojovala výbornou stříbrnou medaili a zaznamenala jako jediná zisk cenného kovu na letošním šampionátu.

Ve věkové kategorii mužů do 23 let čest Chodskému regionu, obci Trhanov, mateřskému oddílu Velosport Domažlice a současnému klubu Symbio + CE Energy hájil dvaadvacetiletý biker. Na svůj start se postavil ve třetím dni devětadvacátého šampionátu, který lehce poznamenal i intenzivní ranní déšť. Bikeři startovali ale až v 16:30, proto trať pro croos country rychle vysychala. A s jakými ambicemi reprezentant do boje se světovou špičkou šel? „Tajně jsem pomýšlel, že bych se mohl poprat o pozici jedničky mezi Čechy. Vzhledem k tomu, že jsem vyfasoval startovní číslo 79 na svá řidítka a ve startovním prostoru se ohlédl za sebe, kde již moc závodníků nebylo… Nezbylo než zavelet: Hůř už na tom být nemůžu, musím už jen kupředu,“ vstupoval na start s odhodláním Kobes.

Z tria českých mladíků byl nejúspěšnější Matěj Průdek na 28. místě, čímž si o pár pozic od startovního výstřelu pohoršil. Na 4,2 kilometru dlouhém okruhu s převýšením 188 metrů, který mladíci absolvovali celkem sedmkrát, se úspěšně bil i Kobes. Neměl co ztratit a proto se v napěchovaném startovním poli snažil propracovávat co nejvíce dopředu. Technický ráz trati nenaskýtal moc možností, kde by se dalo předjíždět a tak z přemíry snahy přicházely i chyby. „Jelo se mi opravdu dobře, bohužel v prvních třech kolech se mi nevyhnuly ani školácké chyby. Po jednom směšném pádu mě zdrželo rovnání řidítek, kdy jsem „zahučel“ skoro minutovou sekeru,“ popisoval strasti z trati mladý jezdec.

PŘEDJEL I LÉPE STARTUJÍCÍHO KRAJANA

Že je fyzicky skvěle připravený, ukazoval především ve stoupání po asfaltu hned po projetí cílového prostoru a v následném depu, kde prokázal sílu a nechával za sebou soupeře. Bojovností, vůlí a závodním zápalem si nakonec vysloužil 42. místo ve světě, když na vítězného Jihoafričana Alana Hatherlyho ztratil něco málo přes sedm minut. Dvě minuty ztráty nabral na nejlepšího českého závodníka Matěje Průdka a naopak o minutu rychleji byl v cíli než Jaromír Skála.

Horská kola jsou ve Švýcarsku velmi oblíbeným sportem a bylo to vidět i při vyvrcholení letošní bikerské sezóny. „Zhruba polovinu trati jsem strávil bok po boku s jedním z domácích borců, takže bouřlivá atmosféra mě provázela téměř na každém místě závodního okruhu. Při sobotním závodu elity se kolem trati nasáčkovalo skoro 30 000 diváků a to byl neskutečný kotel, nesrovnatelný s žádným podnikem Světového poháru,“ neskrýval nadšení z diváckého zájmu Kobes, který si sobotní závod mužské elity užíval jako fanoušek s přítelkyní Lucií.

SEZÓNA SE BLÍŽÍ DO FINIŠE

Do konce sezony ještě objede jednu zastávku seriálu Kolo pro Život, případně menší lokální závody. Poté ho čeká zasloužený odpočinek po sezoně, kdy si hlavně v první polovině vybral smůlu s množstvím defektů a jiných závodních peripetiích, což ale vykompenzovala medaile z MČR a solidní vystoupení na MS. Otázkou je, zda se pro příští sezónu pro reprezentanta, stříbrného medailistu z MČR do 23 let a druhého nejlepšího Čecha na MS objeví nějaká nabídka od tuzemských oddílů. Kobese totiž čeká přechod do kategorie muži – elite.