„Jsem teda olympijský vítěz, ne? Ty kráso, takových let čekání. A je to tady… Asi mi to dojde později,“ zářil Fuksa bezprostředně po závodě. „Chtěl jsem prostě vyhrát, ani jsem nevěděl, kde jsem. Jen jednou jsem se ohlídl a zjistil jsem, že za mnou nikdo není. Musím říct, že jsem si poslední metry užíval. Jet olympijské finále na prvním místě.“
Fuksa ovládl olympijské finále suveréním způsobem start-cíl. Stříbrno zbylo Brazilce Isaquiase Queiroze, bronz bral stejně jako před třemi lety v Tokiu Serghei Tarnovschi z Moldavska. „Řekl jsem si, že to musím nahulit, jestli chci být nejlepší. Vítězové musejí být sebevědomí. Člověk z toho nesmí být pos… Cítil jsem se dobře. Cítil jsem, že to může vyjít, ale nikdy nevíte, jak to dopadne. Všechno se musí sejít, včetně podmínek, a teď se to sešlo,“ líčil trojnásobný mistr světa, který jasně opanoval už semifinále.
Tlak si nepřipouštěl
Jedenáctinásobný mitr Evropy zařídil Čechům dva dny před koncem olympiády třetí medaili po zlatu ze smíšené čtyřhry Kateřiny Siniakové s Tomášem Macháčem a bronzu družstva kordistů. V Paříži předtím zklamali obhájci zlata judista Lukáš Krpálek a kanoista Jiří Prskavec, medaili nezískal ani ostěpař Jakub Vadlejch. Fuksa si tlak ale nepřipouštěl. „Snažil jsme se to neřešit. Pomohlo mi, že jsme měli svůj barák a byl jsem odstřihnutý od veškerého dění.“
Ve finále se představili i Jakub Špicar a Daniel Havel. Na deblkajaku skončili ve finále závodu na 500 metrů sedmí. Jednatřicetiletý Špicar je na hrách poprvé. O rok starší Havel má dva olympijské bronzy, které získal v Londýně 2012 a Riu de Janeiro 2016 jako člen čtyřkajaku.