V rámci již 30. letní univerziády se v dresu českého volejbalového výběru představil i odchovanec Volejbalu Domažlice Filip Kupilík. Ve svých 24 letech si připsal na této akci světového formátu premiéru.

Nahrávač s pověstí hecíře, bouřliváka a bojovníka se letos v květnu stylově rozloučil s profesionální kariérou u VK Jihostroje České Budějovice ziskem double (vítěz Ćeského poháru a tuzemské UNIQA extraligy).

Po bouřlivých oslavách mistrovského titulu, kde byl jedním z tahounů a staral se o patřičnou show, se dočkal i pozvánky na několik tréninkových kempů před univerziádou.

„Na dvou čtyřdenních a jednom pětidenním soustředění ve Svitavách si trenér z patnáctičlenné sestavy hráčů z extraligy vybral elitní dvanáctku, kam zařadil i mě. Vůbec mi nevadilo, že si sezonu o pár týdnů prodloužím,“ smál se Kupilík.

ZÁKLADNÍ ČÁST

Blonďatý volejbalový mág tak 30. června usedl spolu se zástupci dalších kolektivních sportů do vládního speciálu a těšit se mohl z ubytování v luxusním hotelu ve městě Salerno. Po úvodní aklimatizaci se ve středu 3. července uskutečnil zahajovací ceremoniál na Stadio San Paolo, což je jinak domovský stánek fotbalistů Neapole.

„Slavnostní zahájení naprosto předčilo má očekávání. Byl to obrovský kotel, kdy na stadionu bouřilo přes 40 000 diváků,“ přibližuje Kupilík.

V pátek 5. července se již šlo naplno do boje. Dvacet zemí bylo rozděleno do 4 skupin a los českému výběru přisoudil dva nečitelné asijské týmy HongKong a čínskou Tchaj – pej, volejbalově nepříliš známou Chile a silný celek Ukrajiny. Češi chtěli zaútočit na první dvě postupová místa do čtvrtfinále, která zároveň zajišťovala účast na další univerziádě.

Obavy z neznalosti soupeře rychle vyprchaly a český výběr i s nahrávačem Kupilíkem smetl Chile 3:0 na sety, poté postupně Tchaj – pej , Ukrajinu i Hong Kong shodně 3:1 na sety .

CESTA ZA 6. MÍSTEM

Po skupinové fázi čekala na Kupilíka a spol. sestava silné Francie, kde se to hemžilo nejlepšími borci z italské i francouzské nejvyšší soutěže.

Na volejbalovou velmoc nakonec nestačila a v hale pro 8000 diváků prohrál český celek 1:3 na sety.

Hned další den se hrály zápasy o umístění, nejdříve gruppa kolem trenéra Lubomíra Vašiny porazíla Portugalce 3:1 na sety.

„Tento zápas nás stál již dost fyzických sil, což se podepsalo v závěrečném duelu o 5. místo s nabuzeným Japonskem. Tam jsme neměli na soupeře nárok, padli 0:3 na sety a po zásluze obsadili 6. místo,“ zhodnotil putování národního výběru vyřazovací částí a závěrečných bojů o umístění Kupilík.

NÁVRAT DO DOMAŽLIC

Před slavnostním zakončením univerziády v neděli 14. července a samotným odletem zpět do Čech byl ještě čas na turistiku a poznávání místních krás a kultury. Ve dni volna tak volejbalisté vyrazili do starověkých Pompejí.

„Jednalo se o velice náročný turnaj, kdy nás během 9 dnů čekalo 7 zápasů. Cíl, vybojovat účast na příští univerziádě, byl z naší strany splněn.

Trenéři přesto možná pomýšleli na umístění v elitní čtyřce, ale Francie, Itálie, Polsko i Rusko bylo v aktuální formě mimo naše možnosti. Pro mě osobně to byl obrovský zážitek a čest nastoupit s českou vlaječkou na prsou a zkušenost vidět spoustu národností a kultur, která do Itálie dorazila. Byla to má první a zároveň poslední účast na univerziádě a děkuji za ní,“ uzavřel student Fakulty aplikovaných věd na Západočeské univerzitě.

Zároveň do Domažlic putuje skvělá zpráva, protože od sezony 2019/2020 bude Filip Kupilík znovu oblékat dres druholigového Vestexu. Fanoušci chodského volejbalu se tak mohou těšit na atraktivní podívanou při každém zápase.

Takto se radovali fotbalisté Staňkova po vítězném tažení 1.A třídou. Budou mít důvod k radosti i po sobotním pouťovém zápase proti Lubům?
O pouti se půjde ve Staňkově na fotbal