Famózní, skvělý, nepřekonatelný, úžasný a fantastický Josef Váňa. Poosmé vyhrál Velkou pardubickou. V cíli svedl velký souboj se Sixteen, které věštil úspěch jenom málokdo a většina odborníků ji viděla už v důchodu.

Dostih nakonec dokončilo devět koní. Nechybělo ale moc a budoucí vítěz skončil na Taxisu. Karlsbad spadl a Tiumen se jen tak tak udržel na nohou. Naštěstí svého osmapadesátiletého žokeje nevyklopil.

„Mohlo být po nás, ale Tiumen je prostě zvíře. Skočí do příkopu a jde dál, jako by se nic nestalo. Problém byl už před odskokem. Tiumen nevěděl, jestli půjde doprava, nebo doleva. Někdo mě holt v krizových chvílích musí držet za zadek. Tiumen je super kůň, myslím, že by na něm vyhrál Velkou pardubickou kdokoliv,“ tradičně zlehčoval svůj úspěch Váňa.

Ten pak musel stahovat dvacetimetrové manko. Povedlo se a zpovzdálí kontroloval, jak celé pole vede do cíle dvojice Flambion, Sixteen. Josef Bartoš legendární bělku, která Velkou pardubickou dvakrát vyhrála, hnal za nečekaným triumfem. Nebýt Tiumena s Váňou, vyšlo by mu to.

Tiumen byl ale v cílové rovince jako přízrak. Zařadil nejvyšší rychlost a vzal soupeřku útokem. A Josef Váňa? Ukázal, že je král. Král Velké pardubické. A pak že přírodu nelze oblafnout. Žokej, který si během kariéry polámal většinu kostí v těle, vyhrál poosmé Velkou pardubickou. V osmapadesáti letech.
„Na Hadím příkopě jsem si ale málem urval nohu, dnes to bylo hodně vydřené,“ poznamenal nezničitelný dostihový válečník, který slavil jubileum.
Souboj s Taxisovým příkopem svedl popětadvacáté. Na nejslavnější překážce Velké pardubické nabral velkou ztrátu, ale s Tiumenem ji docela brzy smazali.

„Hnal jsem ho dopředu, ale zase jsem ho nechtěl uštvat,“ neztrácel žokej nervy. Když však viděl, v jaké pohodě si to do cíle štráduje Sixteen, měl obavy: „Co bych vám vykládal, Sixteen se splašila a byl jsem si jistý, že ji už nechytím. Tiumen je prostě borec.“

I Bartoš ale při nájezdu do cílové rovinky cítil, že je blízko svému třetímu pardubickému triumfu. „A když projedete o kousek druhý, tak to bolí, bolí…“ řekl Bartoš.

A jestli do Pardubic dorazí Váňa i za rok? „Jestli přijde fandit Karel Gott, tak to zase zkusím,“ vykládal vesele. Zpěvák mu sice slíbil, že dorazí už letos, ale zapomněl, že má koncert.