Třetí místo družstva mladších žáků na krajském finále v Plzni, účast na celorepublikové akci Čokoládová tretra v rámci prestižní Zlaté tretry v Ostravě, krajské medaile z halových i dráhových šampionátů či starty na republikových soutěžích v dresu Plzeňského kraje. To lze zařadit mezi top výkony uplynulé atletické sezony v podání mladých atletů oddílu Mílaři Domažlice. Co všechno se zástupcům kategorií přípravek a mladšího žactva podařilo, pro Deník zhodnotil trenér Jiří Voják. Vyzpovídali jsme ho krátce po vyhlášení Běžeckého poháru mládeže, které proběhlo 5. prosince v Západočeském muzeu v Plzni,a mezi krajskou elitou se prosadilo pět Mílařů.

Sezona 2019 je pryč. V jakém duchu se pro mladé atlety nesla?

Dosáhli jsme řady kvalitních umístění na krajských i republikových soutěžích mezi jednotlivci i družstvy. Neztratili jsme se ani v konkurenci oddílů z daleko větších měst a jako velice pozitivní hodnotím účast na Čokoládové tretře, což je celorepublikový program, který pro nás vyvrcholil den před největším tuzemských mítinkem Zlatá tretra na stadionu v Ostravě. Nešlo jen o spolupráci trenérů s mládeží, ale i se školami, kam naše děti docházejí.

Jak to momentálně vypadá s členskou základnou u mladých Mílařů?

V současnosti máme zhruba 90 dětí a snažíme se o průběžné doplňování kádru. Největší zastoupení má skupina děvčat narozených v roce 2008 a 2009. Ty čeká přechod mezi mladší žákyně a věříme, že i díky jejich vyrovnanosti výkonnosti půjdou ve všech ohledech nahoru. Nárůst nových členů evidujeme ve Staňkově, kde na velice kvalitní úrovni funguje spolupráce s místní školou a tréninky vede spolehlivá Monika Kozáková.

Co musí zájemci splnit při zájmu o vstup do oddílu?

Přijímáme děti, které dosáhly věku alespoň 5 let a nebráníme se ani jejich starším kamarádům. Kdo by měl zájem, může nás navštívit na některém z našich tréninků. Rozpis, včetně kontaktů na trenéry, naleznou zájemci na stránkách www.milaridomazlice.cz. Nyní trénujeme středy od 16 hodin na ZŠ Domažlice, Komenského 17 a v pátek od 17 hodin v atletickém tunelu za atletickým stadionem v Domažlicích.

Které tři top výkony utkvěly trenérovi v paměti?

Premiérová bronzová medaile družstva mladšího žactva z mistrovství Plz. a Karl. kraje, čemuž předcházelo vítězství ve čtyřkolové skupině B. Jen o jedno místo unikl finálový závod děvčatům, která ve skupině B brala čtvrté místo. Zároveň většinu týmu tvořily holky ze starší přípravky, takže je na čem stavět. Super zkušenosti posbírali i Radim Švajner a Andrea Šleisová na Mezikrajském utkání žactva, kam byli nominováni Plzeňským krajským atletickým svazem. Ája si vybojovala účast ve štafetách na krosovém MČR.

Kde se Mílaři letos soustředili a nabrali formu?

Předjarní soustředění bylo zaměřeno na republiku v krosu v Mladé Boleslavi, kde jsme byli v dětských kategoriích vidět na předních příčkách. Před hlavní částí sezony nám k přípravě posloužily šumavské Prášily. Někde formu prodali, někde se projevila únava z nabitého závodního programu. Do sportovního centra na Prášily jsme se vrátili i v srpnu, kdy došlo k přesunu z tradičního podzimního termínu. Tuto změnu a prodloužení délky soustředění kvituji, protože 90 procent atletů si v druhé půlce sezony zlepšilo osobní rekordy. V letních měsících zde byl čas na tréninky zaměřené na techniku i rychlost.

Vypíchnete top výkon?

Jeden.. To je velmi těžké, ale dva bych zvládl. U ročníku narození 2008 čas 2:39,60 v běhu na 800m, který předvedla Jana Kozáková a v republikových tabulkách jí patří páté místo. Na sprinterské 60m pro změnu Zuzana Kubecová, která výkonem 8,65s zaujímá třetí čas v republice.

Dokáže se někdo v nadcházející sezoně kvalifikovat na žákovský dráhový šampionát?

Věřím, že je to v silách Andrey Šleisové. Sice je to ještě mladší žákyně a musí bojovat se staršími děvčaty, ale i tak věřím v posun.

Kolik trenérů, včetně Vás, se stará o téměř stovku mladých nadějí?

Dvě trenérky vedou skupinu ve Staňkově a v Domažlicích máme šestici trenérů. Na přelomu listopadu a prosince jsme zahájili zimní přípravu, ve Staňkově děti trénují pod taktovkou Moniky Kozákové a Andrey Pavlíkové Jungové. V okresním městě se střídá Vítězslav Fronk, Radka Pivoňková, Ivana Skalová, Lucie Veselá, Ján Maník a já.

Chystá trenérský štáb nějaké změny na rok 2020?

Změny tréninků budou kosmetické, ale pokračujeme v tom, co funguje. Určitě přidáme jedno jarní soustředění a rýsuje se naše spolupráce na charitativní akci Poběž, pomůžeš. Vše je zatím ve fázi jednání. Rádi uvítáme nové členy, trenéry a další příznivce. Makáme dál.