Zakladatel oddílu TJ SK Chodsko, který pod tímto názvem 26. září 2013 zaregistrovalo ministerstvo vnitra, patřil v minulosti k talentům české kolové. V juniorech byl dvakrát čtvrtý na mistrovství republiky, třikrát se stal přeborníkem Prahy. V roce 1983 emigroval, v německém Erlangenu se kolové věnoval jako trenér. Na důchod se usadil v Trhanově, jenže prosté chalupaření je pro činorodého muže málo. A tak přišel s nápadem založit na Chodsku oddíl kolové. „Napsal jsem o tom reprezentačnímu trenérovi Petrovskému, který mě podpořil. Obeslali jsme spolu oddíly po republice s žádostí o pomoc s materiálním zabezpečením," vypráví devětapadesátiletý Průcha.

Žádost o pomoc z nového klubu vyslyšeli v Plzni a ve Zlíně. „Na naši prosbu zareagoval Jan Bohatý z Plzně a Miloš Urbanec ze Zlína, kteří nám přivezli z oddílů starší kola, každý po třech. Oběma pánům za to děkuji, protože nejde o lacinou záležitost. Jeden speciál vyjde na dvacet až pětadvacet tisíc korun. Jedno z nich podle nápisu na rámu asi kdysi patřilo jednomu z bratrů Pospíšilů, dvacetinásobným mistrům světa," říká.

Vstříc vyšel Obecní úřad v Chodově, který na trénink poskytl sál kulturního domu, podporu přislíbil i Obecní úřad Trhanov. Oddílu pomůže také místní „fabrika", kde vyrobí mantinely. Jeden z rodičů svaří branky, další tátové si vzali do parády darovaná kola, takže na prvním tréninku byla k dispozici nově nastříkaná a s upravenými řidítky. O jejich seřízení se postaral Luděk Šeller.

Kolová není pro dnešní mládež příliš známý sport, přece jen poslední titul získali bratři Pospíšilové v roce 1988. Asi proto výzva na nástěnce ve škole nezabírala a nábor do oddílu musela vzít do rukou zdejší poštmistrová. Na první trénink začátkem září i díky ní dorazilo pět chlapců. Ti se teď schází každé úterý a čtvrtek vždy od pěti do šesti večer. „Nejprve jsem kluky vzal do Plzně, kde oddíl kolové funguje, aby viděli, do čeho jdou. Okoukli to, zkusili si to a vypadá to, že je to chytlo," uvádí trenér a pokračuje: „I když není snadné naučit se kolo ovládat, kluci dělají ohromné pokroky. Plzeňští trenéři z nich byli nadšení a nevěřili, že teprve začínají." Než ale jeho svěřenci budou umět i couvat nebo třeba chytat míč bez držení řidítek, nějaký čas potrvá. „Naučit se základům trvá půl roku až rok. Zdejší kluci jsou ale šikovní, když zapracují na fyzičce, zvládnou to dříve. V květnu bychom se rádi jako druhý klub kolové v kraji přihlásili do soutěže," věří Průcha a vyzývá další kluky z Chodova, Trhanova i okolí, ať se na kolovou přijdou kdykoli podívat.

„O oddílu jsem se dozvěděl ve škole. Šel jsem si to zkusit, zajímalo mě, jaké to je střílet míč kolem," říká dvanáctiletý Pavel Strnad, možná jeden z budoucích „chodských Pospíšilů". „Hrál jsem dříve fotbal, chytal jsem, takže i na kole mě baví chytat a střílet," doplňuje jej Vítek Mathauser.