Sedm startů během devíti dnů vyšperkovaných závěrečným brutálním výjezdem na sjezdovku Alpe Cermis. K tomu cestování z italského Toblachu do švýcarského Val Mustairu, německého Oberstdorfu a zpět do Itálie, ale tentokrát do lyžařského střediska Val di Fiemme. Tento nabitý program 13. ročníku prestižní Tour de Ski nakonec zvládlo 28 žen a 43 mužů. Přitom do první závodu v sobotu 29. prosince odstartovalo 75 žen a 105 mužů.

Úctyhodnou porci kilometrů s postupně gradující formou absolvovala i reprezentantka Kateřina Razýmová. Rodačka z Postřekova a odchovankyně LK Tatranu Chodov se při své třetí účasti na Tour vyšvihla až na konečné 23. místo.

POZVOLNÝ ROZJEZD

Ale pěkně po pořádku. První dvě etapy běžce na lyžích zavedly do italského Toblachu. Zde Katka na nejméně oblíbené distanci – sprint volnou technikou – zahájila pouť na této Tour de Ski 47. místem. Více očekávala sedmadvacetiletá lyžařka i od druhého závodu, kde se jelo 10 km volnou technikou.

„Nevím kde se stala chyba, ale zde se mi nezadařilo podle představ a 41. místo pro mě bylo rozhodně zklamáním,“ hodnotila druhou etapu Razýmová.

V podobném duchu se nesl další sprint volnou technikou, již ve švýcarském Val Mustairu, kde Kateřina obsadila 52. místo.

Po přesunu do německého Oberstdorfu ale už svěřenkyně trenéra Vladislava Razýma mladšího, za kterého se loni v červnu provdala, začala podávat výkony, které od sebe čekala ona, trenér i šéftrenér reprezentačního výběru.

TOP 20 A CENNÉ BODY

Na závod na 10 km klasickou technikou s hromadným startem se Kateřina dobře vyspala, v kombinaci s výborným servisem a volbě mázy lyží vybojovala 26. místo a první letošní body do Světového poháru.

„Těší mě zisk bodů a chci poděkovat servismanům, protože dnes mi to ve sjezdech krásně letělo,“ povídala krátce po dojezdu čtvrté etapy usměvavá sportovkyně.

Naopak možná až moc jí letěly lyže ve čtvrteční stíhačce, kde se ve 2. kole připletla do pádu a v dobře rozjetém závodě ztratila kontakt s ostatními soupeřkami. Výsledné 29. místo na 10 km volnou technikou tak hodnotila se smíšenými pocity.

Co se nepovedlo v druhé etapě v Oberstdorfu, vynahradila si o víkendu ve Val di Fiemme. Milovnice distančních závodů si na 10 kilometrech klasicky počínala zkušeně a zároveň s respektem ve sjezdech. V cíli jí to nakonec vyneslo vynikající 19. místo, což je pro ni druhý nejlepší kariérní výsledek ve Světovém poháru.

Nedělní závěrečnou brutalitu ve formě „výšlapu“ na Alpe Cermis, kde se lyžaři na závěrečných 3,5 kilometrech plahočí o 420 metrů výše po svahu se sklonem až 28%, zvládla Kateřina ve 21. nejrychlejším čase a v konečném pořadí se posunula na skvělé 23. místo.

„Celkově beru Tour jako vydařenou a věřím, že jsem se odrazila k lepším zítřkům a naváži na to hned na dalším „Svěťáku“ v estonském Otepaa,“ dodala nejlepší z Čechů na letošní Tour.

Ve zbytku sezony se pak Kateřina zaměří na vyladění formy, kterou bude chtít prodat na Mistrovství světa v rakouském Seefeldu. Během náročných závodů vnímá podporu partnerů Dotiko, DukaCzech, Obce Postřekov, Plzeňského kraje, ale i všech fanoušků z Chodska a z řad široké veřejnosti.