Chladná rána, méně slunečního svitu, zkracování dnů. Netušíte? Přece jasné indicie, že se o slovo hlásí podzim a v těsném závěsu na svou šanci čeká zima. To znamená pro lyžaře jediné – pořádně v tréninku šlápnout do pedálů. Své o tom ví i chodská rebelka a lyžařská královna poslední doby Kateřina Razýmová z Postřekova.

LETNÍ DRIL

Bývalá úspěšná atletka, která v úterý oslavila osmadvacáté narozeniny, má za sebou tvrdou, ale vydařenou letní část přípravy. Tradičně ji s oddílovými kolegy ze SportClubu Plzeň zahájila v rakouském Seefeldu, kde se v únoru představila na Mistrovství světa a místní prostředí má moc ráda. Následoval tradiční tréninkový kemp s reprezentací ve svérázném středisku Livigno na severu Itálie, aby úvodní blok přípravy zakončila znovu s oddílem na Arbersee.

Léto, pláž, koktejly, chlazené nápoje a relax u vody?

Když chcete z Chodska proniknout mezi běžkařskou světovou elitu, tak si musíte ledacos odříct.

Druhá reálnější verze vypadá spíše takto: kvantum kvalitních hodin a kilometrů na kolečkových lyžích, kole, běhu na suchu či makačka v posilovně. Jako „relax“ pak lze brát třeba horské túry.

„V tréninkové skupině dorostenců a juniorů mám několik skvělých sparingpartnerů, kterým se snažím sekundovat a trénink je o to kvalitnější. Těší mě, že při některých těžších tréninkových jednotkách jim stačím a to mě žene kupředu,“ říká k tréninku ve skupině Razýmová.

TEST FORMY SKONČIL NA VÝBORNOU

Kvůli prodělané viróze a absenci při výjezdu na kolečkových lyžích na Praděd a na Dlouhé stráně, první závody po letní přípravě absolvovala až na přelomu srpna a září v Novém Městě na Moravě. Vše naplno rozjela při Poháru Vysočina arény, kde se v lednu uskuteční závod Světového poháru v běžeckém lyžování. Na sérii tří závodů – prolog bruslením, běh a stíhací závod klasickou technikou – se sjela kompletní česká špička. To Razýmovou vybičovalo natolik, že v úvodním prologu těsně triumfovala a formu potvrdila i v odpoledním běhu.

„Očekávala jsem, že to bude „úprk“ od startu až do cíle, protože na startu se sešly výborné běžkyně Kateřina Smutná i Barbora Havlíčková. Cílem bylo se držet v kontaktu alespoň polovinu závodu, proto mě výsledný odstup šestnácti respektive čtyř sekund na soupeřky vcelku uspokojil,“ přiblížila před startem nebývale nervózní lyžařka.

close Nejvyšší stupínek jí sluší! Každá výhra potěší a hodnotu nesnižuje ani fakt, že se jedná ´jen´ o závod v rámci přípravy, jako byl triumf Razýmové při prologu Poháru Vysočina arény. info Zdroj: SportClub Plzeň zoom_in

V závěrečné stíhačce absentovala Havlíčková a souboj o vítězství se zúžil na dvojici Smutná – Razýmová.

Jelo se ostré tempo, na které Smutná nakonec doplatila. Na vrcholu kopce totiž v závěrečném okruhu zaškobrtla botami o sebe a pro Razýmovou se otevřela cesta k vítězství.

„První vyhrané závody na kolečkových lyžích mi udělaly radost a doufám, že se jedná o relevantní ukazatele směrem k výkonnosti v zimě, kdy to bude mnohem důležitější,“ hlásí již z německého Oberhofu Razýmová.

Tam se totiž momentálně připravuje s reprezentačním výběrem na prvním sněhu ve speciálním lyžařském tunelu. Doufá, že i tyto tréninky zúročí koncem září na republikovém šampionátu na kolečkových lyžích, který bude hostit Liberec.

NOVÝ DOMOV

Sportovec je ale také člověk, který si plní nejen závodní cíle. A těch osobních si za poslední dobu splnila Razýmová hned několik. Po absolvování Západočeské univerzity a sňatku s trenérem Vladislavem Razýmem nyní došlo na stěhování do nového domu na okraji Plzně. „Pomáhala jsem především s vedlejšími prácemi, kdy bylo třeba něco objednat, dovézt nebo zařídit. Já se zapojuji hlavně až nyní, kdy vybavuji interiér, montuji nábytek a beru to jako skvělý druh relaxu. Moc mě těší každá změna, kterou uvnitř vidím,“ směje se Razýmová.

Ta je spolu s manželem již kompletně nastěhována i proto, že jejím největším štěstím bylo, že se o stavbu staral hlavně její otec a strýc. Ruku k dílu přiložili i ostatní členové rodiny a kamarádi, kteří pomáhali, když byla úspěšná lyžařka zrovna na soustředěních.

DOMÁCÍ "SVĚŤÁK"

Příprava i závodní období lyžaře světové úrovně je hodně o cestování a času mimo domov, i tak je možnost Kateřinu spatřit v našich končinách. S největší pravděpodobností na ní narazíte první říjnový víkend při Běhu Babylonskými lesy a o týden později v Plzni při Běhu Borským parkem.

Přesné starty v zimní sezoně ještě nemá vyjednané, vše se bude odvíjet především od předvedených výkonů na Světových pohárech, které budou prioritou. Běžce na lyžích totiž v nadcházející sezoně nečeká vrchol v podobě mistrovství světa nebo olympiády, proto se zraky závodníků budou soustředit zejména na prestižní Tour de Ski a další etapové soutěže v Kanadě a Skandinávii.

„Uspět na Tour bude letos těžší a já osobně se moc těším na Světový pohár na domácí půdě v Novém Městě na Moravě, kde se pojede 10 km klasickou technikou, což je moje oblíbená trať. Věřím, že v lednu budu v top formě a zaútočím na umístění v elitní dvacítce. Cílem bude i posun v jiných podnicích „svěťáku“. Zároveň je třeba si říct, že lyžování je pohyb po tenkém ledě a všechno se musí sejít zrovna v den D,“ vyhlašuje bojovně nyní již převážně Plzeňačka.

Ostrý start zimní sezony čeká usměvavou černovlásku poslední listopadový víkend na Světovém poháru ve finském Ruce – Kuusamo a co si přát jiného než kvalitní mázu a pohádkovou formu.

Autor: Ondřej Váchal