Rok 2011 je rokem jubilejním. Již deset let navštěvují domažličtí judisté Ludres a obráceně. Tradicí se stalo ubytování v rodinách. Obě strany mají zájem poznávat životní zvyklosti svých přátel. Možná vás napadne, že v tomto případě je jazyková bariéra velká. Nejen rodič, ale především děti, by vás ubezpečili, že opak je pravdou. Právě při těchto návštěvách si děti uvědomují, že učit se cizí jazyk je velmi užitečné. A nemusí to být jen francouzština. Angličtina světem vládne, a komunikovat není zas tak složité.

Zajímavou oblastí pro vzájemné poznávání je stravování. Zatímco ve Francii jsme se museli naučit přijímat večeři jako několika hodinový obřad o mnoha chodech, Francouzi zase se zájmem vnímají skladbu jídla – polévka a hlavní chod. O tom, že svíčková s knedlíky patří mezi favority českých jídel, není třeba pochybovat.

Uplynulý víkend se společně se zpěváky z Ludres do Domažlic vypravilo 18 judistů ve věku od 11 do 47 let. Pobyt francouzských přátel zpestřil výlet na zámek Kozel, návštěva statku Býkov a pro děti vojenské muzeum ve Zruči.

V pátek večer se celá skupina judistů sešla na radnici s 1.radou francouzského velvyslanectví Nicolasem Lacoste. Při této příležitosti si vyměnili dárky k 10.výročí partnerské spolupráce.

Vyvrcholením návštěvy byla sobota, kdy se obě družstva sešla k přátelskému utkání nejen na judistickém tatami, ale i ve fotbalovém utkání. Vítězství si na žíněnce odneslo domažlické družstvo, na fotbalovém hřišti družstvo z Francie. Po obědě stráveném v českých rodinách následoval společný večer u ohně tak, jak jej my v Čechách známe.

Účastníci společného víkendu našli mezi s sebou mnoho společného, a tak není divu, že se do Francie vydají domažličtí judisté i v příštím roce.