„Celou akci jsme mohli uspořádat díky finanční podpoře města Horšovský Týn a Plzeňského kraje,“ upozornil trenér vodáckého oddílu Ladislav Hojda.

Tentokrát jeli na Vltavu, konkrétně na umělou slalomovou dráhu v Českém Vrbném, kde se konají závody nejvyšší úrovně a vždy prověří všechny odvážlivce.

„Samotnému soustředění předcházely víkendové závody ve Strakonicích, jež kvůli nadprůměrnému stavu vody v řece nebyly zcela standardní. Nicméně pohled na valící se vodu korytem kanálu mnohé účastníky překvapil. Samozřejmě jsme na první trénink zvolili nejjednodušší část tratě, kde měli všichni naši mladí závodníci možnost seznámit se s chováním vody,“ řekl Hojda.

Poté na kole vodáci jeli do kempu u rybníka Bezdrev. „Tam jsme v chatkách přespali do druhého dne. Ráno jsme se stejným způsobem vraceli zpět ke kanálu, v jehož bezprostřední blízkosti jsme byli po další dny nejen ubytováni, ale bohatě jsme využívali i místní kiosek. V průběhu dvoufázového tréninku postupně opadávala počáteční hrůza z tratě. Zkušení závodníci našeho oddílu – Markéta a Eliška Hojdovy a Jan Táborský – dokázali nashromážděné zkušenosti předávat mladším jak radou, tak samotným příkladem,“ vysvětlil trenér.

Vendula Peteříková.
Běh Haltravou vyhrál Teska. Mezi ženami byla nejlepší Peteříková

Stanovené kombinace branek se neustálým opakováním stávaly realizovatelnější, trénovaly se eskymácké obraty, vylehávání i opouštění převrácené lodi.

„Všichni ze zúčastněných, Vláďa Bouda, David a Filip Cihlářovi, Matěj Kvasnička, Petr a Pavel Vejvančičtí a Vojta Táborský, udělali ve vodáckých dovednostech obrovský pokrok. I když se to někdy neobešlo bez slziček a nedobrovolné koupele, vždy se znovu posadili do lodě a zkoušeli překonat svůj strach i vodní živel,“ uzavřel Ladislav Hojda.

Pro zpestření vodáci navštívili lanové centrum v Hluboké nad Vltavou, aby prověřili svoji mrštnost i odvahu.