Aktuálně do svého vyvrcholení spěje na Slovensku mistrovství světa v ledním hokeji. V Česku se jedná o druhý nejpopulárnější sport za fotbalem a naše reprezentace v něm patří do širší světové špičky. Podobně je tomu i v mládežnických kategoriích.

Podobným sportem se stále rostoucí popularitou a příslušností v tomto případě už k úzké čtyřčlenné světové šlechtě v seniorské i juniorské reprezentaci je florbal.

V nedávných dnech proběhlo na hřištích kanadského města Halifax florbalové mistrovství světa juniorů do 19 let. Jednou za dva roky se sjedou nejlepší týmy světa této věkové kategorie a poměří síly. Ač Česká republika patří mezi dlouhodobě nejúspěšnější týmy v tomto sportu, doposud se jí nepodařilo získat nejcennější kov ze světové akce v kategorii mužů ani juniorů. To se ale právě změnilo a jedním z hlavních strůjců této historické události a velkou oporou zlatého týmu byl osmnáctiletý odchovanec horšovskotýnského florbalu Jonáš Kreysa.

Po pěti zápasech, ve kterých nenašel český tým pod vedením trenéra Jakoubka přemožitele, byl právě Kreysa a jeho dva spoluhráči zvolen do All Star celého šampionátu a zařadil se tím k největším světovým hvězdám své věkové kategorie.

V základních skupině se Češi utkali s favorizovanými Švédy, které porazil 5:1. Jako další odnesl řádění českého týmu soupeř z Dánska výsledkem 12:2. Papírově slabší tým Slovenska jako jediný nechal českému týmu ochutnat, jaké je to dotahovat nepříznivý stav, ale konečný výsledek 7:3 potvrdil předzápasové předpoklady. Posledním soupeřem na cestě do finále byl tradičně silný tým Švýcarska, který lvíčata porazila 9:4.

Finálový zápas svedl dohromady doposud stoprocentní český tým s obhájcem titulu Švédskem. Ani v tomto duelu český tým nezaváhal, dotáhl jej k vítězství 8:2 a mohl si tak na krk pověsil zlaté medaile a nad hlavu zvednou pohár pro vítěze.

„Gratulujeme našemu odchovanci Jonášovi, který zúročil své florbalové základy získané za jedenáct let v našem klubu a svůj talent a dřinu přetavil v kov nejcennější. A k tomu navíc zatížil konta soupeřů i řadou nádherných gólů! Je vidět, že i v horších podmínkách a s omezeným zdroji lze podpořit talent a vychovat hráče teď již vlastně světové úrovně. A my bychom chtěli, aby to neupadlo v zapomnění a také, aby to motivovalo další zájemce ke sportu, hlavně děti,“ zářil spokojeností Petr Fekiač z florbalového klubu FBC Go-Go Horšovský Týn.