Již po jednadvacáté se uskutečnila recesní soutěž o putovní pohár VŘSR, známá především jako Memoriál V. I. Lenina.

Ti nejlepší požární sportovci z České i Slovenské republiky se o posledním říjnovém víkendu sjeli do areálu firmy FLÍDR s.r.o., která je generálním partnerem soutěže. Malá vesnička Široký Důl na Svitavsku přivítala obrovskou hasičskou show.

Pravidla soutěže vychází z Extraligy ČR v požárním útoku. Z důvodu urychlení průběhu jsou připraveny dvě základny, ze kterých se střídavě provádí jednotlivé útoky. Čísla drah jsou losována před začátkem soutěže.

Na východ Čech se „protelefonovala i tři družstva z Chodska. Na neoficiálním mistrovství Československa každoročně startuje zhruba 200 týmů a jen několik má předem jistou nominaci. Ostatní musí žhavit telefony a snažit se dovolat pořadatelům a místo ve startovní listině získat touto cestou.

Štěstí se vůbec poprvé usmálo na „Růžové pantery“ z Horního Metelska, kteří dle displejů svých mobilních telefonů podnikli až 9000 hovorů. Děvčata ze Štítar se v Širokém Dolu blýskla již v roce 2017, kdy brala výborné 11. místo a nyní si vstupenku na „Lenina“ vymodlila až jako předposlední.

Borcům z Oprechtic stačilo na účast „pouze“ 200 hovorů.

ZKUŠENÍ I PREMIÉRA

Zatímco „pantery“ z SDH Horní Metelsko čekala v Širokém Dolu premiéra, SDH Oprechtice na dobře známé místo cestoval již potřetí. V roce 2017 docílil času 17,71s a ve výsledkové listině uzavřel elitní stovku, loni byl velice blízko skvělému umístění, protože na pravém terči svítil čas 14,68s. Bohužel na levém proudu se nepodařilo srazit terč a nemohl být tak zapsán platný pokus. To děvčata ze Štítar si při premiéře v roce 2017 vedla excelentně a letos na tento úspěch chtěla navázat.

„Když nám vyšel telefonní maraton, pro všechny to byl splněný sen. V pátek nás čekal v Metelsku poslední speciální trénink, protože startovní čára na tomto závodě je od středu základny zmenšena na 7 metrů, na což z jiných soutěží nejsme zvyklí,“ přiblížil pocity a přípravy před odjezdem na vrcholnou soutěž hasičské sezony levý proudař „Růžových panterů“ Vladislav Frček.

SEHRANÁ PARTA KOČEK

Gentelmansky by přednost měla dostat děvčata a tak tomu bylo i minulou sobotu. Atmosféru velkolepého závodu zažilo nakonec 51 družstev děvčat a 151 celků mužů napříč celou Českou a Slovenskou republikou.

Sedmičlenná skvadra Štítar startovala až s pořadovým číslem 49. „Lenin“ měl být vyvrcholením úspěšné sezony. Sehraná partička se totiž během roku 2019 stala mistryněmi O pohár Hořiny a celoroční soutěže Chodské noční hasičské ligy. Občas vyrazila potrápit i týmy v rámci Západočeské hasičské ligy.

„Štěstí nám přálo snad na každých závodech, zde jsme chtěli předvést tu „naši rychlou jistotu“ a zastavit časomíru na 17s a tím časem si zajistit možný přímý postup do dalšího ročníku,“ hlásila před startem pravá proudařka Kamila Pokorná.

Štěstíčko se proti skupině krásných slečen bohužel obrátilo zády. V kombinaci s nervozitou a vědomím, že jejich snahu sleduje zhruba 5000 diváků přímo v místě konání, ale i ti nejbližší prostřednictvím internetového streamu, zapříčinilo to, že Štítary útok nedokončily. Chyby byly již na základně, poté s přišlápnutou hadicí u rozdělovače a již se to „vezlo“.

„I přes neúspěch neskládáme zbraně a jsme vděčné za to, že i naše parta byla součástí víkendu se spoustou skvělých lidí. Těším se na Lenina znovu,“ zhodnotila usměvavá Pokorná.

RŮŽOVÍ PANTEŘI

Tým z vesničky nedaleko Horšovského Týna bral premiérovou účast vážně a ještě den před samotným startem absolvoval „vylaďovací“ trénink v domácích podmínkách. Poté již vyrazil na více jak 300 kilometrovou jízdu autem za splněným snem.

V dotazníku, který měli moderátoři akce k dispozici, se vyjádřili, že to byla sezona plná neúspěchů, ale že je pro ně start v Širokém Dolu splněným cílem a poctou. Zároveň se mohli pochlubit 2. místem v Chodské noční hasičské lize a osobním rekordem 15,19s. A ten chtěli na sklonku sezony vylepšit.

Na partu silných a rychlých chlapů dolehla tíha odpovědnosti, nervozity a velkého závodu. Při samotném útoku se to již od počátku nevyvíjelo moc dobře a došlo ke skřížení proudů, což způsobilo to, že ve výsledkové listině u jména „Pink Panter“ svítil neplatný pokus.

„Závod mě pohltil a nervozita sevřela. Dost mě to štve, ale zároveň nás to nabudilo do další práce. Příští rok to tady všem ukážeme,“ slibuje Vladislav Frček, který byl jedním ze strůjců neúspěšného pokusu.

OPRECHTICE ÚSPĚŠNĚ V CÍLI

Záchranou pro chodské nájezdníky v podobě platného pokusu na letošním „Leninovi“ bylo 90. místo z celkově 151 startujících v podání Oprechtic.

Ani toto družstvo nečekala k cestě za úspěchem pohodová cesta. Týden před startem totiž borcům přestal fungovat stroj. Díky ochotě místních pořadatelů ze Širokého Dolu a poskytnutí jejich stroje, se jako 118. v pořadí vydali do boje.

„Čas 17,31s je nejspíš odpovídající tomu, co se nám přihodilo. Děkujeme pořadatelům za zapůjčení stroje, alei našim kolegům z Brnířova, kde jsme mohli těsně před odjezdem na „Lenina“ trénovat,“ vzkázal všem podporovatelům člen a velitel SDH Oprechtice Václav Pejsar.

Společenská akce je především vyvrcholením sezony hasičů, kteří se věnují požárnímu útoku, který je v posledních letech na vzestupu. O spolupráci a kolegialitě svědčí i osobní pozvání na oběd a malé posezení s ředitelem pořádající firmy Flídr.

„Moc mile nás toto zpestření závodního víkendu potěšilo a hodláme s firmou Flídr, která nám pomáhala při nadační akci Haima Cup 2019 v Zahořanech, i nadále spolupracovat,“ dodal Pejsar.

Jeho tým stihl navštívit i krásné historické památky v Poličce a stejně jako ostatní chodští zástupci si pobyt na východě Čech užil po svém.

Tak na „Lenina“ 2020 žhavit telefony a bez nervů.

Sestava SDH Štítary:

Věra Kovandová – koš ,Dana Svobodová– savce, Adéla Kabourková – stroj, Patricie Maierová – béčka, Michaela Koptíková – rozdělovač, Denisa Balounová – levý proud, Kamila Pokorná – pravý proud.

Sestava SDH H. Metelsko:

Vladimír Pirohovič – koš, Petr Zverka – narážečka, Martin Šlajs – stroj, Patrik Baxa – béčka, Karel Hötzel – rozdělovač, Vladislav Frček – levý proud, Tomáš Pohančeník – pravý proud.

Sestava SDH Oprechtice:

Václav Pejsar – koš, Daniel Haas – savice, Jakub Frána – stroj, Václav Míšek – béčka, Martin Gombár – rozdělovač, Jiří Ticháček – levý proud, Daniel Kněz – pravý proud