Publikace „15 let na malém hřišti“ je rozdělena podle počtu odehraných sezon do patnácti kapitol. Je psána beletristickou formou, ale na takřka 180 stranách nechybí podrobné statistiky, výsledky utkání a střelci gólů. Třicet stran je věnováno obrazové příloze, dalších třicet miniprofilům těch, kteří oblékají nebo někdy v minulosti oblékali dres Ajaxu. „V myšlenkách kniha vznikala asi dva roky, až jsem si řekl, že patnáct let činnosti klubu je vhodná příležitost. Samotné psaní mi pak zabralo půl roku,“ říká prezident Ajaxu Staňkov a autor knihy Viktor Steinbach.

Informace o úspěších i neúspěších Ajajxu v době před rozmachem internetu čerpal z pečlivě vedených kronik, další pak z klubového webu. „Práce na knize mě bavila, psal jsem ji po večerech místo koukání na televizi. Musel jsem se kvůli tomu naučit i jeden grafický program, což bylo snad těžší, než samotné psaní,“ uvádí Steinbach.

Křest knihy se konal v restauraci Na Mlýnské ve Staňkově a kmotry byli kromě starosty města Alexandra Horáka další spoluzakladatelé Ajaxu, Karel Žáček a Jindřich Hrach. Nechyběl kapitán A týmu Jan Procházka a nejlepší střelec Miroslav Vachtl.