Se spoustou zážitků a i s pocitem dobře odvedeného výkonu se vrátili florbalisté FbC Domažlice z nedávného prestižního mezinárodního turnaje Czech Open v Praze. V kategorii mužů B, kterého se zúčastnilo 128 týmů, se probojovali do 2. předkola, v němž jim vystavěli stop pražští Cholerics. S kapitánem domažlického týmu Václavem Cihlou mladším jsme si po návratu povídali nejen o odehraných zápasech či atmosféře největšího florbalového turnaje na světě.

Cesta na turnaj

„Do dějiště Czech Open první část našeho týmu o osmi hráčích vyrazila v poledne ve středu. Už na nádraží byla cítit atmosféra, že nás čeká něco velkého. Po příjezdu do Prahy jsme si vyzvedli akreditace, propozice a zápisy o utkání. Vyfasovali jsme tak startovní číslo čtyři. Jinak Czech Open se zúčastnilo 242 mužstev z osmnácti zemí. Poté, co jsme se ubytovali, využili jsme akreditace a v rámci ní jsme si zaplavali. Večer následovala porada starších hráčů.

Předzápasová ´horečka´

Úvodní zápas proti pozdějšímu vítězi naší kategorie, finskému týmu Hőpőhőpő nás čekal ve čtvrtek ve 13.20 hodin. Vstávali jsme už v 7 hodin ráno, abychom do kunratické sportovní haly dorazili s předstihem a poznali soupeře. Mezitím, co jsme se převlékali, dorazil zbytek našeho týmu. Společně jsme pak sledovali úvodní duel naší skupiny mezi španělskými mistry Escorial a nymburskou Litolicou. Vyrovnané utkání nakonec vyznělo ve prospěch Nymburka v poměru 3:1. V průběhu zápasu byla vidět na klucích předzápasová horečka, typická před prvním střetnutím, ale nechybělo natěšení na střetnutí proti Finům.

Utkání proti Hőpőhőpő

Proti favoritu skupiny bylo naším cílem nedostat ´nářez´. Jako kapitán jsem si potřásl rukou před úvodní bully s finským protějškem Mirkou Korteilou, kterého pořadatelé vyhlásili nejužitečnějším hráčem turnaje mezi muži B. On mi sám později říkal, že s námi sehráli nejtěžší zápas a nejvíce jsme je potrápili, což je pro náš tým obrovské vyznamenání. Od úvodu střetnutí hraném na 2x15 minut jsme dokázali přečíst taktiku finského týmu, přehrávali jsme jej, ale je podržel brankář. V 6. minutě po dlouhém lobu Václava Vondrovice jsem se dostal k míčku a střelou z otočky přes obránce jsem prostřelil vše, co mi stálo v cestě. Čtyři minuty nato po přihrávce Jakuba Hrabíka využil ideální nabídku ke skórování Jan Lucák 2:0. Těsně před přestávkou jsem běžel sám na gólmana, bohužel jsem šanci neproměnil. Ve druhé půli Finové prokázali své kvality a v rozmezí pěti, šesti minut otočili na 3:2. Jejich tlak okomentoval slovy Václav Vondrovic: „Měl jsem za sebou hráče, než jsem otočil, byl pět metrů ode mě a střílel“. Navíc finský tým přidal čtvrtý gól. Za tohoto stavu jsme otevřeli hru a kupodivu se dostali do několika gólových šancí, které jsme však nedali. Konečné slovo tak měli florbalisté Hőpőhőpő.

Fandili jim Španělé

Před úvodním duelem proti Finům zazpívali pokřik ´Není nutno, není …´. Ten se zalíbil Španělům, kteří sledovali naše střetnutí a po zbytek turnaje, ačkoliv jsme je po dvou brankách Ondry Barocha, jedné mé a trefě Pavla Cícha porazili 4:0, nám fandili. Navíc nás pozvali na turnaj, který pořádají v Madridu. Proti španělskému mistru absolvoval premiérové utkání mezi muži Martin Praštil a hned vychytal nulu. V závěrečném vystoupení ve skupině nás čekali hráči Nymburka. Těm zápas vyšel dokonale, když co vystřelili, to skončilo v brance. Naopak my jsme se na gól obrovsky nadřeli a nakonec prohráli 2:6. Za nás skóroval dvakrát Jan Lucák, který tak korunoval svůj skvělý výkon na turnaji.

Vyřadili ´Hurikány´

Naším původním cílem bylo probojovat se do 3. předkola vyřazovacích bojů, kde bychom se utkali s pražskými Bohemians. Když jsme se však dozvěděli, že nás v úvodním kole play-off čeká odvěký rival, karlovarští Hurikáni, cíl jsme přehodnotili. V polovině zápasu vybojoval míček Miroslav Kopecký a střelou do ´vinglu´dal nejen premiérový gól za náš tým, ale i mezi muži. Pět minut po přestávce Václav Vondrovic zvýšil na 2:0. Hurikáni vrhli veškeré síly do útoku a poslední dvě minuty nás doslova ´uzamkli´ v naší obranné třetině a my jsme s vypětím sil vyhazovali. Půlminutu před závěrečným klaksonem snížili na rozdíl gólu. Těsně před samotným koncem měli na hokejkách vyrovnání, ale nás podržel brankář Petr Bozděch, a tak jsme k naší velké radosti slavili vítězství. Ve 2. předkole proti místním Cholerics jsme sehráli vyrovnané utkání, bohužel na rozdíl od nás soupeř využil dvě šance a radoval se z výhry 2:0 a postupu mezi 64 nejlepších týmů. I tak mám z vystoupení našeho týmu radost. Někteří z nás poté zůstali v Praze a sledovala čtvrtfinálové duely spolu s finálem v kategorii jak mužů B, tak i elite. Účast na letošním Czech Open stála opravdu za to!“

Autor: Karel Fait