Věnovat se sportovním aktivitám měla Hanka předurčeno. „Největší podíl na mé oblibě sportu má taťka, ale i celá rodina včetně mamky, babi a dědy, kteří se věnovali gymnastice a vštípili nám, vnoučatům, že sport je přirozená záležitost, je to hlavně zábava a dělá se pro radost," říká Hanka. „Od malička jsme byli vedeni ke sportu. Jezdili jsme na kole, kolečkových bruslích, skejtu, hráli badminton, bruslili na rybníku, lyžovali, plavali. Bylo to moc krásné dětství," vzpomíná v současné době maminka ročního syna, která od jedenácti let závodně tancovala.
Na střední škole začala předcvičovat aerobik a při vysoké škole aktivně dělala cvičitelku v malém rodinném fitcentru, kde získala ty největší a nejcennější zkušenosti s různými druhy aerobiku, posilováním a hlavně s prací s lidmi.
A jak se dostala tato profesí radiologická laborantka k fitboxu? „Fitbox jsem začala navštěvovat v Domažlicích, kdy jsem se rozhodovala, na jaký sport zajít v zimě. Hlavně podle času, kdy už jsem chodila do práce a času moc nebylo. Jsem spíše akční typ, takže se přikláním k fitboxu, posilovně, rychlému tempu aerobiku, tanci než například ke klidnějšímu stylu, jako je jóga nebo pilates. Z toho důvodu jsem vyhledala právě fitbox. Chytlo mě to a chodila jsem skoro dva roky, než jsem otěhotněla. Poté, co se nám narodil syn Adam, jsem se chtěla vrátit k cvičení fitboxu. Zjistila jsem však, že tentokrát je v jiném stavu naše cvičitelka. Tak jsem si řekla, že využiji čas na mateřské a udělám si kurz," představuje svůj návrat k fitboxu Hana Černá a dodává, jak náročné bylo pustit se do kurzu cvičitelky fitboxu. „Bylo to náročné na psychiku. Nevěděla jsem, zda budu pochopena rodinou a okolím, zda na to budu mít finance a fyzické síly a zda bude zájem lidí, bude je to těšit a já jen nevyhodím peníze za licenci. Zkoušky proběhly v Praze pod GDA. Mám Basic licenci, což zahrnuje anatomii, vedení hodiny, základní techniku, psychologii klienta, 90 minutové praktické cvičení, závěrečnou zkoušku. Na tu navazuje Advanced nebo Fitbox Circuit Trainink, které licenci Basic doplňují a rozšiřují o nové zkušenosti. Pokud bych měla pocit, že už dochází inspirace na hodinách fitboxu, nejspíš bych tyto kurzy absolvovala. Zatím je ale inspirace nevyčerpaná."
Fitbox je originální program, který byl vyvinut tak, aby oslovil lidi téměř každého věku a úrovně zdatnosti. S tím souhlasí i Hanka, která, jak říká, má zatím ve své skupině cvičenců větší poměr žen než mužů. „Věk, váha, výška ani pohlaví nerozhoduje, přidat se může každý. Pro úplné nováčky doporučuji, když zajdou minimálně třikrát a navyknou na techniku a mé pokyny. Poté se mohou rozhodnout, zda budou pokračovat. Pokud fitbox doplníte posilovnou nebo jiným pohybem, jako například kolo, běh, plavání a správně vyváženým jídelníčkem, uděláte pro své tělo a zdraví maximum," dodává.
A co je třeba si zajistit, než se na fitbox vrhneme? „Potřeba jsou jen takzvané bandáže. Je to vlastně obvaz, kterým si chráním klouby před odřením. Ze začátku jsou vhodné i rukavice s gelovou výplní, klidně i cyklistické, a poté si zakoupit klasické bandáže. Ze zkušenosti upřednostňuji právě bandáže. K fitboxu dále patří totem, ať už stacionární nebo zavěšený. Tím je ale vybavena většina sportovních center." Fitbox nemá s klasickým boxem moc společného. „Jedná se zde o úplně jinou techniku úderu a kopu, které nejsou vedeny za účelem kontaktu s jinou osobou ani pro sebeobranu. Slouží pouze v oblasti fitness," říká Černá.
Je nutné při tak aktivním způsobu života dodržovat nějaký speciální jídelníček? „Nedržím diety, diety jsou určeny pro nemocné lidi. Dodržuji a doporučuji zdravě vyvážený jídelníček. Dopřeji si více bílkovin a omezuji sladkosti, smažené a tučné. Nic se nemá úplně vyloučit z jídelníčku ani výrazně dlouhodobě omezovat. Všeho s mírou."
Jako maminka ročního syna žijící společně s partnerem musí ideálně skloubit čas. „Rodina je vždy na prvním místě a jsem jim vděčná, že mi vycházejí vstříc. Zejména můj přítel Honza. Samozřejmě bez pochopení a pomoci partnera, rodiny a přátel by to nešlo. Tímto jim chci skutečně srdečně poděkovat, že mi pomáhají plnit mé sny."
A Hančino motto na závěr? „Lidé mají spoustu výmluv proč nejít cvičit místo toho, aby hledali důvody proč začít." Autor: Luboš Krutina