BK Karpem Holýšov A – SKB Rokycany B
75:77 (24:18, 41:39, 58:55)
Prvním soupeřem domácích se stal tým SKB Rokycany B, který vznikl sloučením družstev B a C z loňské sezóny. Hosté s sebou přivezli i své dva pendlující hráče z 2. ligy mužů.

Začátek zápasu lépe vyšel Holýšovským, kteří hned v prvním útoku vstřelili trojku. Hosté však vzápětí skóre srovnali. Zlom v první čtvrtině nastal za stavu 7:8, kdy domácí dali devět bodů v řadě za sebou a soupeř byl nucen si vzít oddechový čas, po němž se hra vyrovnala.

Zatímco v prvním hracím období bránila obě dvě družstva osobně, ve druhém přešli rokycanští hráči k zónovému pressingu. Domácí basketbalisté ale často zakončovali z rychlých protiútoků. I díky tomu se domácímu Martinu Zoblovi podařilo do poločasu nastřílet 16 bodů.

Do třetí čtvrtiny vstupovali domácí s dvoubodovým vedením, které však hosté velice rychle smazali. Vedení v zápase se postupně přelévalo ze strany na stranu, hosté po osobní obraně a zónovém pressingu přešli do klasické zónové obrany. Na konci 33. min. zápasu domácí odskočili od soupeře na rozdíl osmi bodů a měli ´našlápnuto´ k vítězství.

Vzápětí však rokycanský Petr Rispler dal koš s faulem, trestný hod neproměnil, hosté si doskočili míč a jejich Jiří Vlček dal trojku a během dalších dvou útoků přidal další dva koše ze střední vzdálenosti.

Od té doby bylo skóre vyrovnané až do samého konce, kde už hrály svou roli i emoce. V poslední minutě utkání se prakticky jen střílely trestné hody.

Několik málo vteřin před závěrečnou sirénou vedli hosté o dva body, domácí si vzali time-out. Jejich střela za tři body však nebyla úspěšná a radost z výhry si tak odvezli hráči Rokycan.

Nejlepší střelci: Zobl 25, Honner 15, Přikryl, Straka O. 12 – Svoboda 20, Vlček 16, Mäsiar, Rispler 10 Fauly: 14:16 Trestné hody: 11/7 – 11/9 Trojky: 4:2

BK Karpem Holýšov A – BaK Plzeň A
70:67 (14:19, 32:33, 49:53)
Na začátku nedělního utkání se zdálo, že se holýšovští hráči nemůžou vzpamatovat ze sobotní těsné prohry. Ve čtvrté minutě již prohrávali rozdílem osmi bodů. Dvěma rychlými trojkami se ale na soupeře dotáhli a začali své protihráče lépe a těsněji bránit, od druhé čtvrtiny přešli k obraně zónové. Holýšovské koše byly pro obě družstva jakoby zakleté, úspěšnost střelby ze střední vzdálenosti i z pod koše byla mizivá. V poločase svítil na světelné tabuli stav 32:33.

Do třetí čtvrtiny výrazně lépe vkročili plzeňští basketbalisté, kteří si rychle vypracovali náskok sedmi bodů. Domácím se opět velice nedařila střelba, během pěti minut vsítili pouze jeden koš ze hry. Druhá polovina třetího období však byla ve znamení dvou hráčů, kteří vzali osud týmů do svých rukou.

Na straně Holýšova to byl Petr Přikryl, jenž vstřelil během pěti minut 13 bodů, z toho tři trojky. Na straně Plzně exceloval křídelní hráč Jan Svíčka, který za stejné časové období vstřelil 12 bodů.

V poslední čtvrtině domácí hráči krok po kroku dotahovali mírný náskok soupeře, přesto však hra na obou stranách byla plná nepřesností, chybných přihrávek a špatného obranného doskakování. Minutu před koncem závěrečné čtvrtiny se Holýšovští prvně v zápase dostali do vedení. Hosté ihned kontrovali stav úspěšnou trojkou, následně faulovali domácího Petra Přikryla, ten proměnil jeden trestný hod a skóre bylo vyrovnáno. V dalším protiútoku Plzeňští neproměnili střelu a ztratili kontrolu nad míčem.

Do závěrečné sirény zbývaly dvě sekundy, když se holýšovský Ondřej Straka ocitnul sám v pozici pro střelu za tři body a tu úspěšně proměnil. Plzeňští si ihned vzali oddechový čas, vyhazovali poté z poloviny hřiště, ale trojkový pokus se jim nezdařil. Domácí tak během dvou dnů poznali jak hořkost porážky, tak radost z těsné výhry.

„Jsme rádi, že se nám podařilo alespoň jeden z úvodních domácích zápasů vyhrát. Nutno však dodat, že na dnešní výhru jsme se více než hodně nadřeli,“ řekl po vítězném zápase holýšovský rozehrávač Petr Přikryl, autor 34 bodů v zápase.

Nejlepší střelci: Přikryl 34, Straka O. 14, Honner 10 – Svíčka 21, Brichta 14, Blahník 13 Fauly: 11:16 Trestné hody: 17/10 – 15/6 Trojky: 8:1

AUTOR: Martin Pytlík